لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۱

امروز کالج الکترال رسما ترامپ را به عنوان رئیس جمهوری آمریکا معرفی می کند


براساس قانون در آمریکا، نمایندگان گزیده شده، نامزد
براساس قانون در آمریکا، نمایندگان گزیده شده، نامزد

روز دوشنبه دونالد ترامپ جمهوریخواه با رای مجمع گزینندگان رسما به عنوان پیروز انتخابات سال ۲۰۱۶ آمریکا و چهل و پنجمین فرمانده کل قوای کشور معرفی می شود.

خبرگزاری رویترز دوشنبه، ۲۹ آذر خبر داد که کالج الکترال آمریکا یا مجمع گزینندگان امروز در حالی درباره ریاست جمهوری آینده آمریکا رای گیری می کند که به نظر می رسد این نمایندگان ترامپ را به عنوان رئیس جمهوری آینده برگزینند.

بر اساس قانون مجمع گزینندگان، اولین دوشنبه پس از دومین چهارشنبه ماه دسامبر، نمایندگان این مجمع در ایالتهای مربوطه خود گردهم می آیند و به پیروز انتخابات با رای خود، رسمیت می بخشند.

انتخابات آمریکا، به صورت ایالتی برگزار می شود، و پیروز هر ایالت رای مجمع گزییندگان آن ایالت را از آن خود می کند. تعداد این افراد در هر ایالت بر اساس مجموع نمایندگان شان در کنگره است. ۴۳۵ نماینده عضو مجلس نمایندگان، ۱۰۰ سناتور عضو سنا و سه نماینده برای شهر واشنگتن پایتخت آمریکا، مجموعا ۵۳۸ نفری هستند که در مجمع گزینندگان عضو هستند.

اعضای مجمع گزینندگان یا کالج الکترال این توانایی را دارند که رای خود را تغییر دهند، اما در طول تاریخ انتخابات آمریکا این امر بسیار نادر بوده است.

با وجود این سابقه، روز گذشته در تعدادی از ایالتها، تجمعات اعتراضی برگزار شد، و معترضان از مجمع نمایندگان خود می خواستند که رای خود را تغییر دهند.

تعدادی از مردم معترض در برابر کنگره آمریکا تجمعی برگزار کردند که خواستار، تغییر رای مجمع گزینندگان بودند.

در ایالت کارولینای شمالی نیز چنین تجمعی برگزار شد. گلن پینک-نی، دبیر مجمع نمایندگان ایالت کارولینای شمالی می گوید که خواسته این معترضان بر خلاف مردمسالاری است.

پینک-نی گفت: «درخواست آنها نمادی از عدم آگاهی عمیق آنها از دموکراسی و عدم احترام به رای دیگران است.»

به نوشته روزنامه پیتسبرگ گزت، روزنامه محلی ایالت پنسلوانیا، به علت تهدیدهایی که برخی از مجمع نمایندگان این ایالت شده اند؛ رای خود را امروز با حمایت پلیس می دهند.

در این انتخابات، آقای ترامپ توانست ۳۰۶رای را در برابر ۲۳۲رای را از آن خود کند. هر یکی از نامزدان انتخابات که بتواند ۲۷۰ رای را از آن خود کند، پیروز انتخابات است.

در صورت تغییر رای ۳۸ نفر از مجمع نمایندگان، خانم کلینتون پیروز انتخابات خواهد بود که چنین احتمالی بسیار بعید است.

گفته شده که برخی از افراد مجمع گزینندگان خواستار اطلاعات بیشتری در مورد مساله دخالت هکرهای روسیه در انتخابات آمریکا هستند، تا در رای خود تجدید نظر کنند، اما مقامات اطلاعاتی در خواست آنها را رد کردند.

«کلی آن کانوی» مشاور آقای ترامپ بر این باور است که این تلاش ها برای تغییر نتیجه انتخابات مایه تاسف است.

وی گفت: «تلاش برخی از مجمع گزینندگان که خواستار اطلاعات بیشتر در مورد هکرهای روسی هستند، مایه تاسف است. به نظرم بیش از هر چیز دموکراسی ما را زیر سووال می برد.»

پیش از این نیز، دونالد ترامپ در توئیتی نوشت «اگر حامیان فراوان من مانند افرادی که انتخابات را واگذار کرده، عمل کرده و دیگران را تهدید می کردند، هم مورد تمسخر قرار می گرفتند؛ هم توهین می شدند.»

روز اول بهمن ماه، آغاز به کار رسمی دوره چهار ساله ریاست جمهوری آقای ترامپ است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG