لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۳

سناتور امی کلوبشار هم از رقابت نامزدهای حزب دموکرات کناره‌گیری کرد؛ او از بایدن حمایت می‌کند


امی کلوبشار، سناتور مینه‌سوتا، یک روز مانده به رقابت درون حزبی دموکرات‌ها در «سه‌شنبه بزرگ»، از ادامه رقابت برای نامزدی حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا کناره‌گیری کرد.

رسانه‌های آمریکا ظهر دوشنبه ۱۲ اسفند این خبر را اعلام کردند. سناتور کلوبشار در چند دور انتخابات مقدماتی نتوانسته بود در هیچ کدام از ایالت‌ها رتبه اول را کسب کند.

آسوشتیدپرس می‌گوید او از بایدن حمایت خواهد کرد.

کناره‌گیری سناتور کلوبشار یک روز بعد از انصراف پیت بودجج از داوطلبی نامزدی حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا صورت گرفت.

پیت بودجج، ۳۸ ساله، شهردار پیشین شهر ساوت بند در ایالت ایندیانا بود که در یکسال اخیر خود را تا حد یک چهره ملی بالا کشید و حتی در اولین انتخابات مقدماتی دموکرات‌ها در آیووا او توانست در صدر قرار بگیرد. اما بعد از آن در نیوهمشایر، نوادا، و کارولینای جنوبی پیروز نشد.

انتخابات مقدماتی در ۱۴ ایالت آمریکا فردا (سه‌شنبه ۱۳ اسفند) برگزار می‌شود که به «سه شنبه بزرگ» مشهور است و تقریبا تکلیف یک سوم آرای داوطلبان برای کسب نامزدی نهایی حزب دموکرات مشخص می‌شود.

شامگاه گذشته هم تام استیر، میلیاردر دموکرات، هم اعلام کرد که کارزار انتخاباتی خود را متوقف می‌کند. او بهترین نتیجه‌ای که کسب کرده بود در انتخابات روز گذشته کارولینای جنوبی بود که در مقام سوم قرار گرفت.

برای کسب نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری در مجمع ملی حزب در شهر میلواکی به ۱۹۹۰ نماینده نیاز است.

برنی سندرز سناتور ورمانت، جو بایدن معاون رئیس جمهوری پیشین آمریکا، مایکل بلومبرگ میلیاردر مشهور و شهردار سابق نیویورک و الیزابت وارن سناتور ماساچوست پنج رقیب اصلی باقیمانده از حزب دموکرات هستند که فرد پیروز در بین آنها باید در انتخابات ۳ نوامبر (۱۳ آبان ۱۳۹۹) با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری فعلی آمریکا، رقابت کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG