لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۶

دموکرات‌ها در آستانه انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری در ایالت نوادا مناظره می‌کنند؛ شش نامزد چه کسانی هستند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - شش نامزد حزب دموکرات چهارشنبه شب در ایالت نوادا گردهم می آیند تا نهمین مناظره تلویزیونی در جهت تعیین رقیب نهایی پرزیدنت دونالد ترامپ در انتخابات ماه نوامبر برگزار شود.

سناتور برنی سندرز از ایالت ورمانت و پیت بودجج، شهردار پیشین ساوت بند در ایالت ایندیانا، با عملکردی قوی در ایالت های آیووا و نیوهمشایر پا به صحنه این مناظره می گذارند.

سناتور ایمی کلوبشار می کوشد تا در حالی که با تکیه بر سوم شدن خود در نیوهمشایر، در مناظره چهارشنبه شب و انتخابات روز شنبه انجمن‌های حزبی در نوادا ظاهر شود. مناظره نوادا برای جو بایدن، معاون پیشین ریاست جمهوری آمریکا، و سناتور الیزابت وارن از ایالت ماساچوست فرصتی برای جلب حمایت دوباره رای دهندگان و ظهور مجدد آنها به عنوان رقیبی قوی است.

صحنه مناظره دموکرات ها برای اولین بار شاهد حضور مایکل بلومبرگ، شهردار پیشین نیویورک، است که به دلیل ورود دیرهنگام به رقابت ها حتی نام او بر برگه انتخابات در نوادا دیده نمی شود. بلومبرگ که چند صد میلیون دلار از ثروت شخصی‌ خود را صرف کارزار انتخاباتی‌اش می کند در هفته های اخیر در نظرسنجی های سراسری صعود کرده است.

کریسشن لاندبرگ، استادیار دانشگاه کارولینای شمالی، به صدای آمریکا گفت که انتظار دارد بلومبرگ خود را به عنوان قابل انتخاب ترین نامزد در برابر ترامپ معرفی کند. او می‌گوید که حضور بلومبرگ فرصت مناسبی برای دیگر نامزدها است تا «با حمله به او سابقه سیاست های ترقی خواهانه شان را برجسته کنند.»

نظرسنجی ها در نوادا از پیشتازی آشکار سندرز حکایت دارد، اما فاصله نفرات بعدی با هم شامل وارن، بایدن، کلوبشار، و بودجج چندان زیاد نیست.

در نظرسنجی هفته پیش «جورنال لاس وگاس ریویو» سندرز با ۲۵ درصد در جایگاه نخست، بایدن با ۱۸ درصد، وارن ۱۴ درصد، تام استیر ۱۱ درصد، و بودجج و کلوبشار با ۱۰ درصد پس از او قرار دارند.

استیر پس از شرکت در پنج مناظره شرایط لازم برای حضور در مناظره در نوادا را به دست نیاورد.

نامزدها در نوادا در پی جلب آرای ترکیب جمعیتی متفاوتی نسبت به آیووا و نیوهمشایر، دو ایالت با جمعیت عمدتا سفیدپوست، هستند.

جمعیت نوادا شامل ۲۹ درصد مهاجران آمریکای لاتین، ۱۰ درصد آمریکایی های آفریقایی تبار و ۱۰ درصد آسیایی تبارها است.

دن لی، استاد علوم سیاسی دانشگاه نوادا در لاس وگاس، به صدای آمریکا گفت: «عملکرد بودجج در نوادا نشان خواهد داد در بلند مدت چقدر بخت انتخاباتی دارد.»

دموکرات ها پیش از انتخابات سه شنبه بزرگ در سوم مارس که شامل ۱۴ ایالت از جمله کالیفرنیا و تگزاس خواهد بود، آخر ماه جاری میلادی در کارولینای جنوبی باید رقابت کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG