لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۶

ایالت غیرقابل پیش بینی نیوهمپشایر در کانون انتخابات مقدماتی دموکرات‌ها قرار می‌گیرد


شمارش هفتاد درصد آرا در ایالت آیووا نشان می‌دهد پیت بوتجج، شهردار پیشین ساوت بند ایالت ایندیانا از رقبا پیش افتاده است.
شمارش هفتاد درصد آرا در ایالت آیووا نشان می‌دهد پیت بوتجج، شهردار پیشین ساوت بند ایالت ایندیانا از رقبا پیش افتاده است.

بخش انگلیسی صدای آمریکا - ایالت نیوهمپشایر به ندرت از نتیجه انتخابات در ایالت آیووا پیروی می کند. هر چند در این مقطع نشانه آشکاری هم در آیووا وجود ندارد.

نامزدهای امیددار انتخابات درون حزبی دموکرات ها برای ریاست جمهوری آمریکا با پروازهای نیمه شبانگاهی بامداد سه شنبه در ایالت کوچک منطقه «نیو انگلند» مستقر شدند. با وجودی که نتیجه انتخابات در آیووا هنوز روشن نیست، شماری از نامزدها سخنرانی های پیروزمندانه ای ارائه دادند و اهمیت انتخابات در نیوهمپشایر را برجسته کردند.

ماه ژانویه تمام توجه ها معطوف به رقابت ها در آیووا بود، اما با تاخیر در اعلام نتایج آراء و آشفتگی حاکم بر روند انتخابات در آن ایالت نیوهمپشایر نقش مهم تری ایفا خواهد کرد.

انتخابات نیوهمپشایر در ۱۱ فوریه شباهتی به انتخابات انجمن های حزبی در آیووا ندارد و به صورت سنتی رای گیری در برابر صندوق های رای انجام می گیرد. انتخابات در نیوهمپشایر بر خلاف آیووا به دست مقام های محلی و ایالتی برگزار می شود نه احزاب سیاسی. در شماری از حوزه های اخذ رای دستگاه های الکترونیکی مستقر است، اما مسولان انتخابات عمدتا با برگه های رای سر و کار دارند.

سیاسیون در نیوهمپشایر سال هاست می کوشند ثابت کنند ایالت شان شاخص دقیق تری برای انتخاب نامزد نهایی حزب است. رای دهندگان در نیوهمپشایر از سال ۲۰۰۴ به این سو راه آیووا را در انتخابات نامزد پیروز دنبال نکرده اند.

با توجه به مجاورت نیوهمپشایر با ایالت های ورمانت و ماساچوست انتظار می رود سناتور برنی سندرز و سناتور الیزابت وارن عملکرد خوبی در این ایالت داشته باشند.

نیوهمپشایر در سال ۲۰۰۸ هیلاری کلینتون را به باراک اوباما ترجیح داد، اما هشت سال بعد سندرز را در برابر کلینتون انتخاب کرد.

بنا بر نظرسنجی ها، سندرز در نیوهمپشایر پیشتاز است و پس از او جو بایدن، معاون پیشین ریاست جمهوری آمریکا، و الیزابت وارن قرار دارند.

پیت بوتجج، شهردار پیشین ساوت بند ایالت ایندیانا، بر روی رای دهندگان مستقل در نیوهمپشایر حساب می کند.

نیوهمپشایر نسبت به دیگر ایالت های آمریکا از جهت اقتصادی ثروتمندتر، از نظر نژادی سفیدپوست تر و از لحاظ میانگین سنی مسن تر است. اما در حالی که نرخ بیکاری در آن ایالت زیر ۳ درصد است، دستمزدها طی دهه گذشته در مقایسه با کل کشور رشد چندانی نداشته است.

سناتور ایمی کلوبشار از حمایت رسمی سه روزنامه در نیوهمپشایر برخوردار شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG