لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۰

انتخابات سه شنبه ایالت واشنگتن، سنجشی برای محبوبیت دونالد ترامپ


حامیان ترامپ در ایالت واشنگتن که قرار است روز سه شنبه انتخابات در آن برگزار شود.
حامیان ترامپ در ایالت واشنگتن که قرار است روز سه شنبه انتخابات در آن برگزار شود.

در ادامه رقابت مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دموکرات ها تا دو هفته دیگر انتخاباتی ندارند اما جمهوریخواهان یک انتخابات درون حزبی در ایالت واشنگتن در شمال غربی آمریکا برگزار می کنند.

انتخابات در ایالت واشنگتن در شرایطی روز سه شنبه چهارم خرداد برگزار می شود که دونالد ترامپ، تنها داوطلب جمهوریخواه است و عملا این انتخابات به سنجشی برای میزان محبوبیت ترامپ تبدیل خواهد شد.

وی که سه هفته دیگر هفتادمین سال تولد خود را جشن می گیرد، تاکنون توانسته حمایت ۱۱۶۱ نماینده حزبی را در انتخابات مقدماتی دورن حزبی به دست آورد.

وی برای دریافت نامزدی خودکار حزب به حمایت ۱۲۳۷ نماینده حزبی نیاز دارد.

اختلاف سندرز و دموکرات ها

در حزب دموکرات با اینکه تا دو هفته دیگر انتخاباتی برگزار نمی شود اما رقابت هیلاری کلینتون و برنی سندرز برای انتخابات ۱۸ خرداد خیلی جدی است.

سناتور برنی سندرز که در رقابت با هیلاری کلینتون وزیر خارجه سابق آمریکا عقب مانده، می گوید حزب دموکرات باید پیروزهای اخیر او را لحاظ کند.

وی گفته با خطاب قرار دادن رهبران حزب دموکرات خواست که توجه یکسان به هر دو داوطلب داشته باشند.

سندرز گفت: "شواهد عینی در تقریبا همه نظر سنجیهای سراسری نشان می دهد که ما در مقایسه با وزیر خارجه کلینتون می توانیم ترامپ را با فاصله بیشتری شکست دهیم. در جدیدترین نظر سنجی شبکه ان بی سی، روزنامه وال استریت ژورنال، نیز این تفاوت مشهود است. در حالیکه خانم کلینتون صرفا با سه امتیاز جلوتر از ترامپ است ولی فاصله ما با او ۱۵ امتیاز است. من به همه اعضای حزب دموکرات و بویژه آنهایی که به کنوانسیون ملی حزب می روند می گویم که اگر به دنبال نامزدی قویتر برای شکست ترامپ هستند، کارزار ما را برگزینند."

اظهارات آقای سندرز در حالی است که هیلاری کلینتون، بانوی اول پیشین آمریکا در مجموع انتخابات مقدماتی ایالت های آمریکا، بیش از سه میلیون رای و حمایت ۷۶۰ نماینده حزبی از رقیب سر سخت خود جلوتر است.

هفته گذشته، خانم کلینتون در تقریبا همه مصاحبه هایش، خود را رقیب آقای ترامپ در انتخابات سراسری اعلام کرد.

کلینتون گفت:"من نمیخواهم شهروندان آمریکا، اعم از جمهوریخواه، دموکرات و مستقلها؛ به این باور برسند که نامزدی وی یک نامزدی عادی است. فقط به مطالبی که طی هفته پیش گفته دقت کنید. به نزدیکترین همپیمانمان، بریتانیا حمله لفظی کرده، از دیکتاتور کره شمالی ستایش کرده . باردیگر خواستار خروج از ناتو شده و میگوید که کشورهای دیگر باید تسلیحات اتمی داشته باشند. خواستار بازگشت شکنجه است، خوب همه این موارد فراتر از منطق است."

انتخابات مقدماتی تا اواخر خرداد ماه ادامه دارد.

در کنوانسیون (مجمع) ملی هر حزب که در تیر و مرداد ماه برگزار می شود، نامزدهای نهایی هر دو حزب برای رویارویی در انتخابات سراسری معرفی می شوند.

انتخابات سراسری در نیمه آبانماه برگزار می شود.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG