لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۷

جمهوریخواهان کنترل مجلس نمایندگان آمریکا را به دست می گیرند


جمهوریخواهان کنترل مجلس نمایندگان آمریکا را به دست می گیرند
جمهوریخواهان کنترل مجلس نمایندگان آمریکا را به دست می گیرند

حزب جمهوریخواه آمریکا مجلس نمایندگان را از کنترل حزب دمکرات برهبری باراک اوباما رییس جمهوری خارج کرده است.
بعنوان بخشی از پیروزی گسترده ای در انتخابات میان دوره ای، که خشم رای دهندگان از بالا بودن نرخ بیکاری و هزینه های دولتی آنرا تشدید کرد، کاندیداهای جمهوریخواه در انتخابات روز سه شنبه دست کم ۶۰ کرسی به دست آوردند، که از ۳۹ کرسی لازم برای کنترل مجلس نمایندگان به مراتب بیشتر است. جمهوریخواهان همچنین دستاوردهای عمده ای در سنا کسب کردند، با این حال دمکرات ها اکثریت اندک خود را حفظ کردند.
تغییر در موازنه قدرت برنامه های پرزیدنت اوباما، از جمله لایحه اصلاح سیستم بیمه و بهداشت را که پیشتر در اوایل سال با وجود مخالفت شدید جمهوریخواهان تصویب شد، با چالش سختی روبرو می کند. دولت اوباما در حوزه اقتصاد نیز هدف انتقادهای شدید بوده است.
رییس جمهوری شامگاه سه شنبه یک کنفرانس خبری برای بحث درباره نتایج انتخابات تشکیل داد.
پیشتر، او تلفنی با رهبران جمهوریخواه، از جمله جان بوهنر، تماس گرفت و گفت در انتظار است با آنها کار کند. انتظار می رود بوهنر رییس آینده مجلس نمایندگان باشد.

رییس جمهوری بعداز ظهر چهارشنبه یک کنفرانس خبری برای بحث درباره نتایج انتخابات تشکیل می دهد.
یکی از نیرومند ترین متحدان آقای اوباما، هری رید سناتور ایالت نوادا، توانست از چالش قدرتمند شارون انجل، جمهوریخواه، که از حمایت جنبش متنفذ و محافظه کار «تی پارتی» برخور دار بود، جان بدر برد.
اقتصاد مساله اصلی نگرانی رای دهندگان بود، و و نتایج رای گیری نشان داد بسیاری از آمریکاییان نظراتی منفی، نه فقط درباره آقای اوباما، بلکه هر دو حزب سیاسی ابراز داشتند.

پیروزی جمهوریخواهان نشان دهنده بازگشت عمده ای برای حزب است که چهار سال پیش کنترل مجلس نمایندگان و سنا را از دست داد. رهبران جمهوریخواه می گویند پیروزی روز سه شنبه رد قاطع برنامه های دمکرات ها است.

XS
SM
MD
LG