لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۶

مردم آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری شرکت می کنند


امروز سه شنبه میلیون ها آمریکایی به پای صندوق های رای می روند تا به کاندیدای مورد نظرخود برای ریاست جمهوری کشور رای دهند. تاکنون میلیون ها رای دهنده در سراسر کشور پیشتر بر اساس مقررات انتخابات رای داده اند. اما اکثریت مردم درحوزه هایی که اغلب در مدارس، کلیساها، مراکز آتش نشانی و دیگر اماکن تعبیه شده، رای می دهند.

باراک اوباما و میت رامنی، دو نامزد عمده انتخابات رقابت فشرده ای دارند و تقریبا شانه به شانه حرکت می کنند. آنان دیروز در آخرین فرصت تبلیغات به ایالت های کلیدی سفر کردند تا آرای بیشتری را به نفع خود جلب کنند.

آقای اوباما روز دوشنبه به ویسکانسین، اوهایو و آیووا رفت. آیووا در پیروزی اوباما در انتخابات ریاست جمهوری دوره قبل در ۲۰۰۸ نقش تعیین کننده داشت. آقای اوباما از دستاوردهای خود در جریان چهار سال ریاست جمهوری، از جمله نجات مالی صنعت اتومبیل سازی آمریکا و کشتن اوسامه بن لادن سخن گفت ، اما اظهار داشت برای تکمیل برنامه خود به یک دوره دیگر نیاز دارد.

اوباما از جمله گفت پیکار برای تغییر ادامه دارد. زیرا ملت نمی تواند بدون یک طبقه متوسط رو به رشد موفق شود. باراک اوباما و همسرش میشل، روز سه شنبه در شیکاگو هستند.

میت رامنی، کاندیدای جمهوری خواه روز دوشنبه به ویرجینیا، اوهایو، فلوریدا و نیوهمپشایر رفت. فرماندار سابق ماساچوست در زادگاهش بوستون رای می دهد و قصد دارد فعالیت های تبلیغاتی اش را امروز نیز در آخرین فرصت باقی مانده، در پنسیلوانیا و اوهایو ادامه دهد.


ایالت کوچک نیوهمپشایر همواره اولین ایالتی بوده است که رای گیری را آغاز می کند. امسال نیز طبق سنت آمریکا این ایالت اولین جایی بود که درهای حوزه های رای را به روی مردم باز کرد. نتایج اولیه نیوهمپشایر حاکی است که دو نامزد شانه به شانه رقابت می کنند و اوباما اندکی جلوتر است.

تحلیلگران آرای تعدادی از ۵۰ ایالت آمریکا را در نتیجه آن تعیین کننده می دانند چرا که بقیه ایالات تا حدودی یا کاملا در اختیار یکی از دو کاندیدا هستند.

سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با آرای عمومی تعیین نمی شود، بلکه بر اساس یک سیستم مخصوص «کالج انتخاباتی» صورت می گیرد که در آن اهمیت هر ایالت تقریبا با جمعیت آن برابر است.

XS
SM
MD
LG