لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۰

انقلاب دونالد ترامپ


سرمقاله هیات تحریریه نیویورک تایمز

پرزیدنت دونالد ترامپ. این سه کلمه که برای ده ها میلیون آمریکایی و بخش قابل توجهی از جهان قابل تصور نبود اینک به آینده ایالات متحده بدل شده است.

ترامپ ابتدا نخبگان جمهوریخواه را در رقابت های درون حزبی انتخابات ریاست جمهوری ناامید کرد. سپس به همان روش در انتخابات سراسری در مقابل رقیب دموکرات با حرکت های به سبک جودو از وزن سیستم حاکمه خود محور علیه خودش استفاده کرد. پیروزی او ضربه ای تحقیرآمیز به رسانه ها، موسسات نظرسنجی و رهبری حزب دموکرات است که تحت تسلط کلینتون قرار دارد.

دو کاندیدا در آرای عمومی شانه به شانه یکدیگر هستند، اما دونالد ترامپ در آرای الکترال از کلینتون پیش تر است.

مردی که چهل و پنجمین رییس جمهوری آمریکا خواهد شد کیست؟

می دانیم که دونالد ترامپ با کمک کنگره تحت کنترل جمهوریخواهان می‌تواند یک قاضی جدید را به دیوان عالی آمریکا منصوب کند تا این نهاد قضایی مهم در آمریکا دوباره اکثریتی دست راستی پیدا کند.

جمهوریخواهان به زودی تمام شاخه های دولت فدرال را علاوه بر اکثریت فرمانداری ها و کنگره های ایالتی در اختیار خواهند گرفت. به نظر نمی رسد که کسی بتواند جلوی ترامپ را بگیرد. مایک پنس، معاون ریاست جمهوری منتخب، در توجیه رفتارهای افراطی ترامپ بهانه های متعددی آورده است.

ترامپ با به چالش کشیدن تمام عرف های سیاست در آمریکا، ابتدا حزب جمهوریخواه را زیر و رو کرد و حال نوبت حزب دموکرات است که در تلاش بود تا یک کلینتون را در دورانی که کشور برای گریز از وضعیت موجود بی تابی می کند به قدرت برساند. در ظهور ترامپ «زن ستیزی» و «نژاد پرستی» نقش خود را داشتند اما اشتیاق فراوان مردم برای تغییر هم سهم خود را داشت.

آن نیاز به تغییر اینک ایالات متحده را بر لبه پرتگاه قرار داده است.

* برگردان فارسی این مطالب تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آنها الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG