لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۰

نگرانی امریکا از صدور احکام مرگ در مصر


ایالات متحده آمریکا از صدور احکام مرگ جمعی که پس از محاکمه ای دو روزه علیه صدها مصری، و تصمیم دولت مصر به محاکمه تقریبا یک هزار نفر دیگر در شیوه ای مشابه به اتهاماتی از جمله قتل، عمیقا ناراحت است.
روز ۲۴ مارس، یک قاضی در استان مینیا در جنوب قاهره ۵۲۹ متهم را به جرم قتل یک پلیس درجریان حمله طرفداران اخوان المسلمین به یک کلانتری در اوت ۲۰۱۳ به مرگ محکوم کرد. هدف محاکمات جدید نیز کسانی هستند که به برکناری محمد مرسی رئیس جمهوری توسط ارتش مصر معترض بودند. خشونت زمانی روی داد که پلیس و نیروهای امنیتی تظاهرات طرفداران مرسی را درهم شکستند.
جان کری وزیرامورخارجه آمریکا در بیانیه ای گفت «از تصمیم ناگهانی و بی سابقه دادگاه مصر در صدور احکام مقدماتی مرگ برای ۵۲۹ شهروند پس از یک محاکمه جمعی سریع، عمیقا ناراحت است.»
او گفت قضاوت دادگاه خلاف منطق است و مقامات مربوط مصر را ترغیب کرد در این تصمیم بازنگری کنند.
کری گفت « این خبر ارزش ها و هدف هایی را که دولت موقت آشکارا و خصوصی یادآورشده است منعکس نمی کند.»
وزیر امور خارجه امریکا گفت نیاز به کار برد روندهای مناسب قضایی با آغاز محاکمه ۷۰۰ نفر در همان دادگاهی که در آن احکام قبلی صادر شد فوریت بیشتری پیدا می کند، و یادآور شد بسیاری از متهمان حتی در دادگاه حضور نداشتند و باور کردن این نکته را که در آن حتی اساسی ترین معیارهای عدالت رعایت شده باشد، غیر ممکن می سازد.
او گفت مصریان سالها خواهان رهبری مسئول و پاسخگو بودند که حقوق انسانی مردم را حفظ کند و فرصت های اقتصادی فراهم آورد. بسیاری جان خود را در این پیکار از دست دادند. پای بندی به قانون اساسی جدید و حفظ یک سیستم قضایی آزاد از ارعاب و تلافی جویی های سیاسی، وظایف اصلی یک دولت مشروع است.
جان کری دولت موقت مصر راترغیب کرد احکام دادگاه را تغییر دهد و برخورداری متهمان از روند های قانونی مناسب را مسلم سازد. او گفت هر چیزی کمتر از آن، اهانت و بی احترامی به شجاعت کسانی که برای ارزش های دمکراتیک جانفشانی کردند خواهد بود.
XS
SM
MD
LG