لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۶

جان کری: مصر پایتخت فکری و فرهنگی جهان اسلام است


جان کری وزیر امور خارجه آمریکا ، مصر را بعنوان «شریکی مهم» در ائتلاف علیه گروهی که خود را حکومت اسلامی می نامد ستوده است، درعین حال می گوید واشنگتن نگرانی های حقوق بشری در مصر را نادیده نمی گیرد.

به گزارش اسوشیتد پرس، جان کری روز شنبه در پی دیداری با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهموری در قاهره، مصر را «پایتخت فکری و فرهنگی جهان اسلام» نامید و گفت مصر نقشی مهم در محکوم کردن ایدئولوژی خشن گروه حکومت اسلامی بازی کرده است.

مصر مرکز دانشگاه الازهر، یکی از قدیمی ترین و محترمترین مراکز آموزش مذهبی برای مسلمانان سنی است که چندین بیانیه و فتوی در محکومیت گروه صادر کرده است.

آقای کری ،که با السیسی در باره چگونگی سهم مصر در ائتلاف به تبادل نظر پرداخت، گفت «تقریبا هر کشوری قادر است نقشی در نبرد با داعش بازی کند، و پیوستن به ائتلاف یک راه است»، و افزود «مهم این است که تروریست هایی مانند داعش جائی در جهان مدرن نداشته باشند. »

نزدیک ۴۰ کشور موافقت کرده اند به آنچه جان کری آنرا جنگی جهانی برای شکست دادن پیکارجویان اسلامی نامید کمک کنند.

اسوشیتد پرس می گوید احتمال نمی رود مصر برای نبرد با گروه حکومت اسلامی سرباز بفرستد، اما ممکن است حمایت اطلاعاتی و لجیستیکی برای ائتلاف فراهم آورد.

سامه شکری، وزیر امور خارجه مصر پیشتر به یک روزنامه مصری گفت مشارکت قاهره در ائتلاف «لزوما به این معنا نیست که ما در عمل نظامی شرکت خواهیم کرد.»

مناسبات مصر و آمریکا از ژوئیه ۲۰۱۳، زمانی که السیسی، فرمانده نظامی وقت، محمد مرسی را سرنگون کرد متشنج بوده است. امریکا از سرکوب گسترده طرفداران او انتقاد کرده و برخی از کمک های نظامی را بحال تعلیق درآورده است. درهمین حال، قاهره را ترغیب کرده است به اصلاحات دمکراتیک ادامه دهد و به حقوق بشر احترام بگذارد.

جان کری مصر را یک دوست و متحد نامید و گفت آمریکا می خواهد دولت قاهره موفق شود. او پذیرفت «دوستان گاهی بر سر موضوعی با هم اختلاف نظر دارند» ، اما تاکید کرد مناسبات دیرینه بین دو کشور ادامه خواهد داشت.

در پاسخ به پرسشی در باره زندانی شدن گزارشگران تلویزیون الجزیره در قاهره، کری گفت او این موضوع و دیگر نگرانی های برآمده از وضعیت حقوق بشر در مصر را با السیسی در میان گذاشته است و تاکید کرد امریکا «هرگز نگرانی در باره حقوق بشر را با هیچ موضوع دیگری معاوضه نمی کند.»

XS
SM
MD
LG