لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۶

تهدید آزادی ییان در مصر


ایالات متحده آمریکا نگران تهدیدهای آزادی بیان درمصر است. روز 31 مارس، مقامات امنیتی باسم یوسف طنزپرداز تلویزیون را پس از نزدیک پنج ساعت بازجوئی آزاد کردند. او به تحقیر اسلام و اهانت به محمد مرسی رییس جمهوری متهم بود.
بازجویی از یوسف درپی دستورات اخیر دادستان کل مصربرای دستگیری پنج فعال سیاسی اوپوزیسیون به اتهام استفاده از رسانه های اجتماعی جهت تحریک خشونت علیه اخوان المسلمین صورت گرفت. نیویورک تایمز گزارش داد در جستجو برای اظهارات چند متهم در اینترنت، پیامی که دیگران را به خشونت ترغیب کند پیدا نشد.
ویکتوریا نولاند سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در اظهار نظر درباره بازداشت بسام یوسف و صدور احکام دستگیری پنج فعال سیاسی دیگر گفت چنین مواردی روند ناراحت کننده ای از محدودیت فزاینده بر آزادی بیان را نشان می دهد.
او گفت «ما نگرانی هایی داریم که آزادی بیان در مصر سرکوب می شود. این موضوعی است که در دیدار جان کری وزیر امور خارجه از قاهره مطرح شد. او نگرانی های وضعیت حقوق بشر، از جمله آزادی مطبوعات، را با پرزیدنت مرسی در میان گذاشت، و ما به این کار ادامه خواهیم داد.
خانم نولاند یادآور شد دولت مصر بسرعت برای تحقیق درباره مواردی مانند بازداشت آقای یوسف اقدام کرده است. اوگفت در حالی که دولت در تحقیق درباره حمله به تظاهر کنندگان در مقابل کاخ ریاست جمهوری در دسامبر ۲۰۱۲ و موارد دیگر بی رحمی پلیس کُند عمل کرده یا کاری که انجام گرفته یا ناکافی بوده است، اما به نظر نمی رسد بی طرفی وانصاف دراجرای عدالت رعایت شده باشد.
XS
SM
MD
LG