لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۳

مذاکره دولت آمریکا و مقام های مصری درباره استعفای مبارک


معترضین در برابر سفارت مصر، مالزی کوالالامپور
معترضین در برابر سفارت مصر، مالزی کوالالامپور

مقام های آمریکایی می گویند دولت اوباما درباره پیشنهادی برای استعفای فوری حسنی مبارک و واگذاری قدرت به یک دولت انتقالی به سرپرستی عمر سلیمان، معاون رییس جمهوری با حمایت ارتش، با مقام های مصری گفت و گو می کند.

ک مقام ارشد وزارت امور خارحه گفت یک سناریو که به طور جدی درباره آن بحث می شود این است که مبارک کناره گیری کند و در شرم الشیخ، در ساحل دریای سرخ، ساکن شود.

مبارک به تازگی گفته است به تبعید نخواهد رفت و می خواهد در خاک مصر بمیرد.

مقام ها، که نخواستند نامی از آنان برده شود، گفتند در این پیشنهاد از دولت انتقالی خواسته شده اعضای طیف گسترده ای از گروه های اپوزیسیون، از جمله اخوان المسلیمن را برای آغاز به کار اصلاح سیستم انتخاباتی کشور دعوت کند. هدف این است که امکان برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه در سپتامبر فراهم شود.

در این میان، دریادار مایک مولن رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا روز جمعه در مصاحبه ای در تلویزیون ای بی سی علیه هرگونه اقدامی جهت قطع کمک سالانه یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلاری آمریکا به مصر هشدار داد. برخی از قانون گذاران خواسته اند در صورتی که انتقال قدرت در مصر هرچه زودتر انجام نگیرد، این کمک قطع شود.

مایک مولن همچنین گفت همتای مصری او اطمینان داده است که سربازان به سوی معترضین تیراندازی نخواهند کرد.

سنای آمریکا روز پنجشنبه قطعنامه ای تصویب کرد که از پرزیدنت اوباما می خواهد بی درنگ انتقال صلحجویانه به یک نظام سیاسی دموکراتیک در مصر را آغاز کند. در قطعنامه آمده است انتقال باید شامل واگذاری قدرت به یک دولت موقت، در هماهنگی با اپوزیسیون، جامعه مدنی و ارتش، با هدف انجام اصلاحات لازم برای برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه در سال جاری باشد.

قطعنامه، که جان مک کین سناتور جمهوری خواه و جان کری سناتور دموکرات پیشنهاد کردند، همچنین نسبت به هر سازمانی با یک ایدئولوژی افراطی، از جمله اخوان المسلین، ابراز نگرانی می کند و از تمام حرکت ها و احزاب سیاسی در مصر می خواهد بر «تعهد قاطع» خود به پرهیز از خشونت، حکومت قانون و اصول اساسی دموکراسی تاکید بگذارند.

این قطعنامه از ارتش مصر خواستار «خویشتنداری» شده است.

XS
SM
MD
LG