لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۴

دیدگاه| آغاز واکنش آمریکا به اخوان المسلمین


عکسی از در ورودی گروه اخوان المسلمین در قاهره
عکسی از در ورودی گروه اخوان المسلمین در قاهره

یادداشتی از ایلای لیک در بلومبرگ

یک سال پیش این طور به نظر می رسید که دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، اخوان المسلمین را سازمانی تروریستی اعلام خواهد کرد. بعضی از مشاوران نزدیک رییس جمهور، متحدان آمریکا مانند مصر و بسیاری از جمهوریخواهان مخالف اسلام سیاسی خواهان این امر بودند.

این اتفاق رخ نداد. کاخ سفید در استراتژی امنیت ملی تهیه شده زیر نظر ژنرال اچ آر مک مستر حتی از اخوان المسلمین اسم نبرد.

دولت ترامپ در عوض رویکرد دقیق تری را در پیش گرفت و اعلام بخش های خشونت طلب اخوان المسلمین به عنوان تروریست را در پیش گرفت. قرار دادن اسماعیل هنیه، رییس دفتر سیاسی حماس، در فهرست تروریسم در این راستا انجام گرفت.

دولت آمریکا در سال ۱۹۹۷ حماس را سازمانی تروریستی اعلام کرده بود ولی روند سخت گیری ها علیه حماس در دوره دوم ریاست جمهوری باراک اوباما آرام شد.

اهمیت معرفی هنیه از این جهت است که نشان می دهد دولت ترامپ از تلاش های آشتی بین حماس و فتح، حزب محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی، حمایت نمی کند.

اسراییل پس از جنگ موشکی با حماس در غزه در سال ۲۰۱۴ با دو حامی عمده حماس، قطر و ترکیه، به تفاهم رسید تا اجازه ورود کالای بیشتر به غزه را بدهد و محاصره دریایی غزه را که اسراییل از سال دو هزار و هفت اجرا می کرد سهل تر کند. اسراییل پس از مسلط شدن حماس بر نوار غزه و خلع مقام های تشکیلات خودگردان فلسطینی از قدرت دست به محاصره دریایی نوار غزه زده بود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG