لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۵

آمریکا و شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد


آمریکا و شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد
آمریکا و شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد

ماریا اوته رو، معاون وزارت امور خارجه آمریکا در امنیت غیر نظامی، دمکراسی و حقوق بشر اخیرا در گشایش نوزدهمین جلسه شورای حقوق بشر در ژنو گفت: «دو سال پیش ، زمانی که ایالات متحده به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد پیوست، ما چهار ارزش را معرفی کردیم که راهنمای کارمان باشد: جهان شمولی، گفت و شنود، اصل و واقعیت. ما، آن گونه که حالا می دانیم، می دانستیم گفت و شنود صادقانه و کوشش ایثارگرانه این شورا به تمام ملت ها در حرکت در مسیر صلح و امنیت بین المللی کمک خواهد کرد.»

نوزدهمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به حرکتی جهت پرداختن به مسائل مربوط به وضعیت حقوق بشر در سراسر کمک کرد و حضور آمریکا در آن تاثیر فراوانی داشت. در مورد کشتار جاری در سوریه شورا وارد عمل شد و کار را با بحثی در سطح بالا در جریان هفته گشایش جلسه آغاز کرد و در پی آن دو قطعنامه را به تصویب رساند – یکی بر دسترسی مردم سوریه به کمک های انسانی و دومی بر تمدید ماموریت کمیسیون بین المللی تحقیق سوریه متمرکز بود.

تصویب قطعنامه ای پیرامون آشتی پس از مناقشه و پاسخگویی در سری لانکا، و تجدید ماموریت گزارشگران ویژه در مورد ایران، کره شمالی و برمه از جمله اقدامات دیگر بود. اعضای شورا همچنین در همکاری با لیبی و یمن برای تهیه قطعنامه هایی که تعهدات آنها برای حفاظت از حقوق بشر و پیشبرد آنرا در بر می گیرد کار کردند.

آمریکا بر مخالفت شدید با اقدامات ضد اسرائیلی تأکید گذاشت که بی آن که نیازی باشد به سیاسی ساختن برنامه حقوق بشر شورا ادامه می دهد.

اوته رو، معاون وزارت امور خارجه آمریکا گفت: «چالش های جهانی ما باقی است – از جمله تهدید آزادی های تجمع، تشکیل انجمن، بیان و مذهب ، و نیز جمعیت های آسیب پذیر. ما بر این باوریم که شورای حقوق بشر به گذاشتن تاثیری مهم بر جهان ادامه خواهد داد و ما می خواهیم در پیشرفت جاری آن سهیم باشیم.»

XS
SM
MD
LG