لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۷

بیکاری در آمریکا به کمترین سطح در هفت سال گذشته رسید


دولت آمریکا روز پنج‌شنبه اعلام کرد که میزان بیکاری در آمریکا به ۵.۳ درصد رسیده است. این رقم پایین ترین میزان بیکاری از سال ۲۰۰۸ تاکنون بوده است.

این رقم حتی کمتر از پیش‌بینی بسیاری از اقتصاددانان است و اقتصاد آمریکا را به دوران پیش از بحران مالی می برد.

میزان استخدام همچنان بالاست. درماه ژوئن آمریکا ۲۲۳ هزار شاغل به بازار کار افزود. رقمی که دولت آمریکا روز پنج شنبه اعلام کرده اندکی کمتر از رقم ۲۳۵ هزار شاغلی است که «سی ان ان – مانی» در نظر سنجی از اقتصاددانان به آن رسیده است.

با این حال هنوز یک سوال عمده ذهن سیاری از تحلیل‌گران اقتصادی را به خود مشغول می کند. این سوال که رشد دستمزدها به کجا رسیده است.

متوسط دستمزد ساعتی در ماه ژوئن، از رشد سالانه تنها ۲ درصد حکایت دارد که هنوز تا رقم حداقل رشد ۳.۵ درصد که نشانه اقتصاد سالم است، فاصله دارد.

البته هنوز نگرانی‌هایی درمورد میزان مشارکت نیروی کار، که تعداد آمریکاییان شاغل و یا درجست‌وجوی کار را نشان می دهد، وجود دارد. این رقم در ماه ژوئن به کمترین حد خود در ۳۷ سال گذشته رسید که نشان می دهد عده زیادی هنوز کار نمی کنند یا از جست‌و‌جوی کار دست برداشته اند.

با این حال به گزارش سی ان ان کاهش میزان بیکاری ماه ژوئن از آغاز تابستانی مهم برای اقتصاد آمریکا حکایت می کند. آمریکا امسال موتور رشد اقتصادی جهان است و این درحالی ست که رشد اقتصادی در بسیاری از کشورهای دیگر رو به کاهش دارد.

XS
SM
MD
LG