لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۲

کاخ سفید ضمن رد احتمال «رکود اقتصادی» تاکید می‌کند که پایه‌های اقتصاد آمریکا بسیار استوار است


کلیَن کانوِی، مشاور ارشد رئیس جمهوری آمریکا
کلیَن کانوِی، مشاور ارشد رئیس جمهوری آمریکا

بخش انگلیسی صدای آمریکا - کاخ سفید تاکید دارد که پایه های اقتصاد ایالات متحده محکم است و با وجود نگرانی های فزاینده از لطمات ناشی از یک رکود احتمالی برای انتخاب مجدد پرزیدنت ترامپ، یک اظهارنظر سیاسی ناکام که ده سال پیش مطرح شده بود را تکرار می‌کند.

کلیَن کانوِی، مشاور ارشد رئیس جمهوری آمریکا، روز دوشنبه بدون ابراز نگرانی از بابت خطر رکود اقتصادی به خبرنگاران گفت: «واقعیت این است که پایه های اقتصاد ما بسیار محکم است.»

این جمله ای با سابقه تاریخی است. وقتی جان مک کین، سناتور فقید جمهوریخواه، در جریان کارزار انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۸ چند ساعت پیش از اعلام ورشکستگی بانک «لیمن برادرز» و سقوط بازار بورس و اقتصاد جهانی، موضع مشابهی گرفت، به بی‌خبری از واقعیت‌ها متهم شد.

این موضوع شاید اکنون در مورد کاخ سفید نیز صدق کند. از زمان روی کار آمدن پرزیدنت ترامپ بازار کار ایالات متحده رکوردهای بی‌سابقه‌ای از نرخ پایین بیکاری را بر جای گذاشته و اقتصاد آمریکا به رشد بی وقفه خود ادامه داده است. اما اکنون روند نرخ رشد کند شده، بازار بورس فراز و نشیب های شدیدی را در سایه نگرانی از رکود پشت سر گذاشته، و شاخص‌های بازار مسکن و بخش های تولیدی اقتصاددانان را به فکر فرو برده است. پژوهش تازه «انجمن ملی اقتصاد تجارت» که دوشنبه منتشر شد نشان می دهد که اکثریت بزرگی از اقتصاددانان انتظار دارند پیش از سال ۲۰۲۱ شاهد آغاز یک روند نزولی باشیم.

اما رئیس جمهوری آمریکا نظر دیگری دارد. پرزیدنت ترامپ روز یکشنبه گفت: «اوضاع اقتصادی ما بسیار خوب است. مصرف کنندگان ما پول در دست دارند. من مالیات آنها را به میزان بسیار زیادی کاهش دادم و جیب آنها پر از پول است. فکر نمی کنم رکودی در پیش داشته باشیم.»

با این وجود، رئیس جمهوری آمریکا از «بانک مرکزی ایالات متحده» (موسوم به ذخیره فدرال)‌ خواسته است با کاستن از نرخ بهره به اقتصاد کشور تحرک بیشتری ببخشد.

این در حالی است که مقامات بانک مرکزی پیش‌بینی می‌کنند که حتی اگر اقتصاد آمریکا دچار رکود نشود، روند رشد اقتصادی کشور همچنان ضعیف‌تر خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG