لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۳۰

دفاع برنانکه از سیاست های بانک مرکزی آمریکا


رئیس بانک مرکزی آمریکا استدلال های حاکی از لطمه دیدن اقتصادهای برخوردار از رشد و توسعه سریع، به سبب تصمیمات این بانک برای تسهیل در امور مالی را رد کرد.

بن برناکی، امرز، یکشنبه، گفت اقدامات بانک مرکزی آمریکا اقتصاد این کشور را قوی تر می کند اما در عین حال به سود اقتصاد جهانی نیز تمام می شود زیرا رشد اقتصادی را در کشورهای رو به رشد تقویت می کند و بازارهای قوی تر را برای کالاهای تولیدی آن ها به وجود می آورد.

بعضی از مقامات خارجی ضمن انتقاد از سیاست های بانک مرکزی آمریکا استدلال کرده اند نرخ های پائین و غیرعادی بهره بانکی در آمریکا در نهایت به فراهم ساختن امتیازات تجاری برای آمریکا از طريق دلار ارزان تمام می شود. اجناس آمریکائی در شرايطی که ارزش دلار پائین است دربازارهای ممالک دیگر به قیمت هائی ارزانتر عرضه می شود.

بانک مرکزی آمریکا چند سال است که با حفظ سیاست پائین نگاه داشتن نرخ های بهره در سطحی کم سابقه، تریلیون ها دلار وارد اقتصاد آمریکا کرده است تا به رشد اقتصادی در این کشور کمک کند.

ماه گذشته، بانک مرکزی آمریکا تصمیم گرفت ظرف یک ماه چهل میلیارد دلار به اقتصاد آمریکا تزریق کند، که با نرخ بالای بیکاری روبروست.

برنانکی گفت ارزش دلار آمریکا در مقابل پول های ممالک برخوردار از اقتصادی های به سرعت در حال رشد ، در جریان دوران طولانی ناشی از تسهیلات اعتباری بانک مرکزی آمریکا ، تغییر چندانی پیدا نکرده است.

برناکی، در کنفرانسی در توکیو صحبت می کرد که توسط صندوق بین المللی پول و بانک ملی ژاپن ترتیب داده شده بود.
XS
SM
MD
LG