لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۱

اقتصاد آمريکا به رغم افزايش بهای بنزين همچنان رو به بهبودی است


اقتصاد آمريکا به رغم افزايش بهای بنزين همچنان رو به بهبودی است
اقتصاد آمريکا به رغم افزايش بهای بنزين همچنان رو به بهبودی است

با وجود افزايش قيمت بنزين، وضع اقتصادی آمريکا همچنان رو به بهبودی است. و اين در حاليست که بانک مرکزی آمريکا، به رغم بهبود وضع اقتصادی کشور، همچنان به محرکهای اقتصادی خود ادامه داده و ميگويد نظام مالی کشور سالم و با ثبات است.

قيمت بنزين در آمريکا همچنان رو به افزايش است ولی به نظر نميرسد که رشد اقتصادی کشور را کاهش دهد.

خرده فروشی، به ويژه فروش اتومبيل در آمريکا در ماه گذشته افزايش يافت که رشد آن در پنج ماه گذشته بيسابقه بود. «سوزان اوهالوران» خبرنگار تلويزيون بلومبرگ، می گويد افزايش خرده فروشی نشانگر افزايش اعتماد مردم به اقتصاد آمريکاست. ميزان مصرف مردم دو سوم اقتصاد آمريکا را تشکيل ميدهد.

از سوی ديگر بهبود بازار مشاغل آمريکا و تصويب وام اضطراری دوم به يونان اعتماد سرمايه گذاران را بالا برده و باعث افزايش قيمت شاخص های عمده سهام و رونق بازارهای بورس جهان به ويژه آمريکا شده است.

و اينهمه در شرايطی است که با وجود بهبود وضع اقتصادی، بانک مرکزی آمريکا همچنان به محرکهای اقتصادی خود ادامه ميدهد و در همين راستا، در آخرين نشست خود بار ديگر در نرخ بهره اصلی بانکی تغييری نداد، و آنرا همچنان در پايين ترين سطح تاريخی خود نگهداشت.

بانک مرکزی آمريکا روز سه شنبه نتايج آزمون خود از توانمندی مالی بانکهای عمده کشور را منتشر ساخت، و اعلام کرد که از ۱۹ بانک عمده کشور ۱۵ بانک از پشتوانه مالی توانمندی برخوردارند، که بيش از انتظار بازرسان مالی بوده است. بانک مرکزی، سيستم مالی کشور را که سه سال پيش در آستانه ورشکستگی بود، سالم و با ثبات خواند.

در همين حال جنگ تجاری بين آمريکا و چين، دو اقتصاد بزرگ جهان، شديدتر شده است. باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، روز سه شنبه گفت که آمريکا همانند ژاپن و اتحاديه اروپا، چين را در مورد محدوديت صادرات عناصر کمياب، که بويژه در ساخت وسائل الکترونيکی بکار ميرود، به چالش گرفته است. پرزيدنت اوباما گفت واشنگتن عليه اقدام چين به سازمان تجارت جهانی شکايت خواهد کرد. رييس جمهوری آمريکا بار ديگر تأکيد کرد که همچنان تلاش می کند تا شرايط منصفانه ای برای کارگران و شرکت های آمريکايی در بازارهای جهانی ايجاد کند.

اقدام اخير دولت آمريکا بخشی از تلاش های کلی آقای اوباما عليه فعاليت های تجاری يکجانبه چين است که رييس جمهوری آمريکا بارها آنرا غيرمنصفانه خوانده است.

نخست وزير چين نيز روز چهارشنبه در واکنش به اقدام آمريکا هشدار داد که پکن ديگر ارزش برابری «يوآن» واحد پول چين را که ظرف هفت سال گذشته ۳۰ درصد افزايش يافته، بالا نخواهد برد.

XS
SM
MD
LG