لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۵

برنانکه : بهبودی اقتصادی در حال توقف است


برنانکه : بهبودی اقتصادی در حال توقف است
برنانکه : بهبودی اقتصادی در حال توقف است

بن برنانکه رییس بانک مرکزی آمریکا به نمایندگان کنگره علیه کاهش شدید و فوری هزینه های دولتی هشدار داده و گفته است این اقدام می تواند بیشتر به اقتصاد صدمه بزند.

برنانکه روز سه شنبه در جلسه نمایندگان عضو مجلس نمایندگان و سنا گفت رکود در آمریکا از آنچه بانک مرکزی در آغاز تخمین زد عمیق تر است. وی همچنین هشدار داد بهبود اقتصادی «به توقف نزدیک» است.

برنانکه قانون گذاران را ترغیب کرد تا هزینه ها را کاهش دهند و از یک تریلیون و ۵۰۰ میلیارد دلار درخواستی کنگره فراتر بروند. اما وی همچنین هشدار داد «از اقدامات مالی که می تواند از بهبود اقتصادی جلوگیری کند بپرهیزند

رییس بانک مرکزی آمریکا همچنین پیش بینی کرد رشد اشتغال در کشور که در حال حاضر با یک نرخ بیکاری حدود ۹ درصد روبرو ست، با بیش از ۱۴ میلیون بیکار، «کند تر» خواهد بود.

جدید ترین کوشش بانک مرکزی برای بحرکت درآوردن اقتصاد ماه پیش و زمانی صورت گرفت که جهت پایین آوردن نرخ های بهره وام برای مصرف کنندگان اقدام کرد. اقدامی که هنوز آثار خود را آشکار نکرده است. با این حال، برنانکه گفت بانک مرکزی آماده است اقدامی دیگر است. وی همچنین درجریان جلسه های قبلی تاکید کرده بود که بانک مرکزی ابزار بیشتر برای کمک به تقویت اقتصاد در اختیار دارد.

ابزار اصلی نرخ پایه بهره است که قبلا تقریبا به صفر پایین آورده شده است.

دولت آمریکا هفته پیش اعلام کرد اقتصاد کشور در دوره آوریل تا ژوئن اندکی سریعتر از آنچه نخست تخمین زده شد رشد کرد، اما هنوز آنقدر سریع نیست که نرخ بالای بیکاری را کاهش دهد. بیش از ۱۴ میلیون آمریکایی بیکار هستند و نرخ بیکاری ماه ها در حدود ۹درصد در نوسان بوده است.

گزارش هفته پیش نشان داد که آمریکاییان همچنان نگران بازار مسکن و پایین آمدن قیمت های سهام هستند.

XS
SM
MD
LG