لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۱

زمین لرزه ۷ ریشتری بزرگترین شهر آلاسکا را لرزاند


زلزله‌ در ایالت آلاسکا صدمات جدی به راه‌ها و جاده‌ها وارد کرد.
زلزله‌ در ایالت آلاسکا صدمات جدی به راه‌ها و جاده‌ها وارد کرد.

زلزله ای به بزرگی ۷ ریشتر، شهر آنکوریج، بزرگترین شهر ایالت آلاسکا واقع در آمریکا را لرزاند و خسارات شدیدی به برخی راه ها و تاسیسات این ایالت وارد کرد.

سازمان زمین‌شناسی آمریکا اعلام کرد زمین لرزه به بزرگی ۷ ریشتر روز جمعه در ۱۰ مایلی شمال شرق «آنکوریج» و در عمق ۲۱ مایلی زمین، در ساعت ۸:۲۹ صبح به وقت محلی رخ داده است.

این زمین لرزه تا حدود ۴۰۰ مایلی اطراف آنکوریج احساس شد.

سازمان زمین‌شناسی آمریکا صبح روز شنبه گفت از روز جمعه، آلاسکا شاهد ۱۹۴ زلزله کوچکتر بوده است. این آمار ممکن است افزایش یابد.

نقشه‌ای که مرکز لرزه‌نگاری آمریکا از زلزله در ایالت آلاسکا منتشر کرده است
نقشه‌ای که مرکز لرزه‌نگاری آمریکا از زلزله در ایالت آلاسکا منتشر کرده است

این زلزله باعث قطعی های گسترده برق و صدمه جدی به برخی ساختمان های منطقه شد. همچنین مدارس، مراکز تجاری و مراکز کسب و کار و ادارات دولتی نیز به تعطیلی کشانده شدند اما تا این لحظه تلفات جانی یا مجروحیت های جدی گزارش نشده است.

در آنکوریج، کلاس های درس روزهای دوشنبه و سه شنبه برای ارزیابی خسارات احتمالی ناشی از زلزله به موسسات آموزشی، لغو شده است.

همچنین دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده که برای شرکت در اجلاس گروه ۲۰ به بوئنوس آیرس در آرژانتین سفر کرده است در توییتر خطاب به مردم آلاسکا نوشت که آنها با زلزله سهمگینی مواجه شده اند و از آنها خواست به دستورات کارشناسان عمل کنند و گفت دولت فدرال نیز از هیچ کمکی دریغ نمی کند.

تصاویر منتشر شده از این زمین لرزه نشان می دهد که به جاده‌ها و راه‌های ارتباطی خسارات جدی وارد شده است.

همچنین ویدئوهای بسیاری در شبکه‌های اجتماعی از لحظه وقوع این زلزله سهمگین منتشر شده است:

برای مدتی هشدار سونامی نیز برای ساکنان مناطق ساحلی صادر شد اما این هشدار بعدا لغو شد.

این بزرگترین زلزله از سال ۲۰۱۶ محسوب می شود که آنکوریج را لرزانده است؛ هرچند در سال ۲۰۱۶ زمین لرزه ۷.۱ ریشتری در ۱۶۰ مایلی این شهر به وقوع پیوست.

خسارت ناشی از زلزله روز جمعه
خسارت ناشی از زلزله روز جمعه

ایالت آلاسکا که تقریبا به بزرگی ایران است، از جمله مناطق زلزله خیز در آمریکا است که پیش از این نیز زلزله‌های شدید بالای ۷ ریشتر را تجربه کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG