لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۷

بکارگیری پهپادهای آمریکایی زیر ذره بین جهانی


بکارگیری پهپادهای بدون سرنشین ایالات متحده بمنظور حمله به تروریستها، زیر موشکافی بین المللی قرار گرفته است.

طرفداران بکارگیری پهپادها، این سلاح را بی اندازه موثر میدانند در حالیکه منتقدین، استفاده از آنرا مخالف قوانین بین المللی می بینند. درهمین حال نیویورک تایمز با انتشار مقاله ای در روز یکشنبه نوشته است اخیرا قراردادی سری میان ایالات متحده و پاکستان افشا شده که در مورد بکارگیری پهپادها در فضای هوایی پاکستان است.

پهپادهای بدون سرنشین، بطور فزاینده ای در جنگ علیه تروریستهایی چون القاعده بکار میرود.

یک مرکز پژوهشی آمریکا که مقر آن در واشنگتن است برآورد کرده است که در نتیجه حمله پهپادها از سال ۲۰۰۱ در پاکستان و یمن در حدود ۳۲۳۸ شبه نظامی و ۳۶۸ غیرنظامی کشته شده اند.

یک پزوهشگر آمریکایی که اخیرا کتابی بنام «چگونه تکنولوژی قرن۲۱، نوع جنگیدن و فکر کردن ما را در مورد نبرد تغییر داده» منتشر کرده است میگوید، آمریکا شش پایگاه دارد که چهار پایگاه آن در آمریکا، یکی در آلمان و یکی در کره جنوبی است که بیشتر پهپادها برای انجام ماموریت خود از این پایگاهها بلند میشوند.

این پایگاهها که دارای عبادتگاه و روانپزشک اند در اتاقی همه چیز زیر نظر است و از جمله میزان فشار روحی و میزان تمرکز. عنصر دیگری که در این مجموعه حضور دارد سلسله مراتب و خلبانی که روزی هشت ساعت آنهم برای چندین روز که فقط نگاهش بر صفحه تلویزیون دوخته شده است تا نهایتا دستور شلیک صادر شود.

نیویورک تایمز همچنین نوشته است پاکستان به آمریکا اجازه داده تا از فضای هوایی اش استفاده کند به این شرط که دشمنان پاکستان در حمله پهپادها هدف قرار گرفته و کشته شوند. دولت پاکستان اما وجود چنین قراردادی را قویا تکذیب کرده و آمریکا نیز از اظهار هرگونه تفسیری در این زمینه خودداری کرده است.
XS
SM
MD
LG