لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۱

چرا برخی ایالت‌های آمریکا به دنبال اعطای گواهینامه رانندگی فارغ از وضعیت اقامتی داوطلبان هستند


یک حامی کمک به فرزندان مهاجران غیرقانونی در مقابل کاخ سفید.
یک حامی کمک به فرزندان مهاجران غیرقانونی در مقابل کاخ سفید.

بخش انگلیسی صدای آمریکا - سال ۲۰۱۳، هشت ایالت آمریکا به علاوه شهر واشنگتن، پایتخت ایالات متحده، قانونی را به تصویب رساندند که به ساکنان آن ایالات اجازه می داد فارغ از وضعیت اقامتی‌شان بتوانند گواهینامه رانندگی یا کارت شناسایی دریافت کنند. دو ایالت دیگر نیز در سال ۲۰۱۵ به آنها پیوستند.

امروز شمار آن ایالت ها به ۱۲ رسیده است و هر کدام محدودیت های خاص خود را دارند. در پی انتخابات سال ۲۰۱۸، ایالت های مین و نیویورک به سه ایالت نیوجرسی، اورگان و رودآیلند ملحق شدند که آن جا دموکرات ها هر سه شاخه دولت را در اختیار دارند.

اگر لایحه گسترش دسترسی به گواهینامه رانندگی در دو ایالت نیوجرسی و نیویورک به قانون تبدیل شود، بر زندگی ۱.۲ میلیون نفر مهاجر بدون مدرک اقامت در آمریکا تاثیر می گذارد.

افکار عمومی در نیوجرسی از تغییر در قانون حمایت می کند.

این مهم پیامدهای اقتصادی مثبتی دارد و سالانه حدود ۲۲۳ میلیون دلار به پوشش بیمه های اتومبیل می افزاید و دولت های ایالتی ۱۱.۷ میلیون دلار از محل صدور گواهینامه و هزینه های مربوطه درآمد کسب می کنند.

در نیویورک، در صورت تصویب این قانون، سالانه حدود ۵۷ میلیون دلار از محل ثبت خودرو و درآمدهای مالیاتی نصیب دولت محلی می شود.

لوایح پیشنهادی مشابهی در دیگر ایالات از جمله ویرجینیا مطرح شده است.

البته برخی افراد نیز ابراز نگرانی کرده و گفته‌اند که کسانی که زبان انگلیسی نمی‌دانند ممکن است در خواندن علائم راهنمایی و رانندگی در خیابان ها و جاده ها دچار مشکل شوند و نیز تسهیل مقررات صدور کارت شناسایی می تواند به افزایش کلاهبرداری بیانجامد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG