لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۰

وزارت خارجه آمریکا: برای نخستین بار در تاریخ المپیک نیمی از ورزشکاران زن هستند


همزمان با کسب نخستین مدال المپیک توسط یک زن ایرانی، وزارت خارجه آمریکا نیز اعلام کرد که در این دوره از رقابت های المپیک در شهر ریو دو ژانیرو، برای نخستین بار حدود ۴۵ درصد از ورزشکاران حاضر زن هستند.

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا، روز پنجشنبه ۲۸ مرداد در صفحه توئیتر خود نوشت: "برای نخستین بار در تاریخ المپیک، حدود ۴۵ درصد از ورزشکاران، زن هستند."

وزارت خارجه آمریکا در بلاگ رسمی خود نیز گزارشی را از حضور زنان در المپیک منتشر کرد در آن نوشت که در کنار دیگر "اولین‌ها" در المپیک ۲۰۱۶ نظیر حضور تیم پناهجویان و حضور تیم سودان جنوبی، رکورد شکنی حضور زنان در المپیک نیز یکی از اولین‌های این دوره بود.

در بخشی از گزارش بلاگ وزارت خارجه آمریکا آمده است: " ورزش می تواند درهای جدیدی برای زنان و دختران بگشاید؛ از نپال تا سنگال، مشارکت در ورزش این امکان را به دختران می دهد که خارج از خانه در جایگاه برابر در کنار پسران قرار بگیرند."

این گزارش وزارت امور خارجه آمریکا همزمان با کسب نخستین مدال المپیک توسط یک زن ایرانی منتشر شد. روز جمعه کیمیا علیزاده، ورزشکار ۱۸ ساله ایرانی با کسب مدال برنز در رشته تکواندو، نخستین مدال زنان ایرانی در تاریخ المپیک را به نام خود ثبت کرد.​

XS
SM
MD
LG