لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۶

تصویر یک زن فعال حقوق سیاهان روی اسکناس ۲۰ دلاری آمریکا چاپ می شود


هریت تابمن دو قرن پیش از چهره های مشهور مبارزه علیه برده‌داری بود.
هریت تابمن دو قرن پیش از چهره های مشهور مبارزه علیه برده‌داری بود.

برای اولین بار، تصویر یک زن روی اسکناس های آمریکا چاپ می شود. جک لو، وزیر خزانه داری آمریکا روز چهارشنبه اول اردیبهشت اعلام کرد که عکس الکساندر همیلتون همچنان روی اسکناس های ۱۰ دلاری خواهد ماند و در اسکناس های ۲۰ دلاری، به جای اندرو جکسون هفتمین رئیس جمهوری آمریکا، عکس "هریت تابمن" زن مبارز علیه برده داری نقش خواهد بست.

این تصمیم بعد از آن گرفته می شود که از یک سال پیش یک سازمان غیر دولتی پس از یک رای گیری، خواستار انتشار تصویر "هریت تابمن" روی اسکناس های ۲۰ دلاری شد.

هریت تابمن دو قرن پیش از چهره های مشهور مبارزه علیه برده‌داری بود. او یکی از رهبران شبکه مخفیانه راه‌آهن بود که به بردگان کمک می کرد از ایالت های جنوبی خود را به شمال که برده داری ممنوع بود، برسانند.

تابمن در مریلند آمریکا به دنیا آمد و از بچگی برده بود. او در ۲۴ سالگی با یک مرد سیاه پوست آزاد ازدواج کرد و به فیلادلفیا رفت. او بعد به جنبش کمک به رهایی بردگان پیوست و به حدود ۳۰۰ برده برای فرار از بردگی کمک کرد.

او در جنگ داخلی آمریکا به ارتش ایالت های شمالی پیوست و به عنوان اولین زن، فرماندهی یک عملیات نظامی علیه جنوبی ها را بر عهده گرفت که در آن ۷۰۰ برده آزاد شدند.

خانم تابمن به جنبش فعالان زن در آمریکا پیوست. او در سال ۱۹۱۳ و پیش از آنکه زنان حق رای بدست آورند، درگذشت.

پیش از این در آمریکا عکس مارتا واشنگتن همسر اولین رئیس جمهوری آمریکا روی یک دلاری چاپ شده بود. زن دیگری که عکسش روی اسکناس منتشر شده بود، پوکوهانتس، زن بومی آمریکا بود که تصویرش قبلا پشت یک اسکناس ۲۰ دلاری چاپ شده بود. عکس هریت تابمن تا سال ۲۰۲۰ میلادی روی اسکناس چاپ می شود و این اولین باری خواهد بود که عکس یک زن به عنوان چهره اصلی روی اسکناس دلار آمریکا چاپ می شود.

XS
SM
MD
LG