لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۸

فیلم مستندی از زندگی «محمد علی» ساخته می شود


محمد علی امسال درگذشت.
محمد علی امسال درگذشت.

شبکه تلویزیونی HBO اعلام کرد، تولید فیلم مستندی درباره زندگی محمد علی بوکسور مشهور آمریکایی را آغاز کرده است.

به گفته سخنگوی این شبکه کابلی، این مستند چند قسمتی از جنبه های مختلفی به بررسی زندگی محمد علی می پردازد و دستاوردهای ارزنده این قهرمان بزرگ و فعال اجتماعی را به تصویر می کشد.

تهیه کننده اصلی این مستند که هنوز عنوانی برای آن انتخاب نشده، لیبران جیمز ستاره لیگ حرفه ای بسکتبال آمریکا و بازیکن تیم «کلیولند کولیرز» است.

لیبران جیمز
لیبران جیمز

او از کودکی علاقه زیادی به شخصیت محمد علی داشته و همواره او را یکی از الگوهای مهم زندگی خود توصیف کرده، قهرمانی آفریقایی تبار که با غلبه بر تمامی سختی ها و مشکلات به اوج موفقیت رسید.​

لیبران جیمز با شاره به اهمیت محمد علی در تاریخ معاصر آمریکا، او را ستاره ای تکرار نشدنی خواند که هم در رینگ بوکس و هم خارج از میادین ورزشی، شهامت، شجاعت، جسارت و انسانیت را به معنای واقعی به نمایش گذاشت.

به گفته او، محمد علی نمادی برای مبارزه با تبعیض نژادی، بی عدالتی، نابرابری و ناهنجاری های اجتماعی در سراسر جهان است و به همین دلیل طرفداران بسیاری در کشورهای مختلف دارد.

محمد علی
محمد علی

لیبران جیمز چندی پیش دو میلیون دلار به موسسه موزه های اسمیتسونین در شهر واشنگتن اهدا کرد تا صرف برگزاری نمایشگاه جدیدی درباره محمد علی شود.

لیبران جیمز از بازیکنان سرشناس لیگ حرفه ای بسکتبال آمریکا است و سه عنوان قهرمانی این مسابقات را کسب کرده است. او توجه خاصی به رویدادهای اجتماعی دارد و در پروژه های انساندوستانه بسیاری، به ویژه در رابطه با اقلیت های نژادی مشارکت داشته است.

این مستند را آنتونین فیوکا کارگردانی می کند، او از هنرمندان آفریقایی تبار هالیوود است.

به گفته شبکه اچ بی او، در تولید این مستند از بسیاری عکس ها و تصاویر تاریخی و منتشر نشده محمد علی استفاده خواهد شد، بخش عمده ای از این منابع تصویری از آرشیو شخصی و خانوادگی این قهرمان فقید آمریکایی تأمین شده و آنها در تولید این مستند مشارکتی فعال دارند.

محمد علی
محمد علی

کاسیوس مارسلوس کلی جونیور در شهر لوی ویل در ایالت کنتاکی متولد شد، او مشهورترین قهرمانان بوکس سنگین وزن در تاریخ این رشته ورزشی است و در طول سالها فعالیت حرفه ای، سه بار قهرمان جهان شد.

این ورزشکار آمریکایی پس از گرویدن به اسلام، نامش را به محمد علی تغییر داد و به دلیل رفتار، گفتار، نظرات اجتماعی و فعالیت های مدنی خود شخصیتی جنجالی و خبرساز بود.

محمد علی پس از سالها مبارزه با بیماری پارکینسون و مشکلات تنفسی، ماه ژوئن گذشته در ۷۴ سالگی درگذشت.

XS
SM
MD
LG