لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۳

درخواست از دادگستری آمریکا برای اسناد توقف تحقیقات درباره فعالیت های حزب الله در دولت اوباما


پیشتر نشریه پولیتیکو از مدارکی خبر داد که دولت اوباما برای حفظ توافق هسته ای، چشم بر تحقیقاتی درباره حزب الله و نقش آن در مواد مخدر بسته است.
پیشتر نشریه پولیتیکو از مدارکی خبر داد که دولت اوباما برای حفظ توافق هسته ای، چشم بر تحقیقاتی درباره حزب الله و نقش آن در مواد مخدر بسته است.

کنگره روز پنج شنبه در نامه ای به جف سشنز، وزیر دادگستری، خواسته است تمام سندها و مکاتباتی را که ممکن است به تلاش های تازه فاش شده ی دولت اوباما در ناکام گذاشتن تحقیقات درباره فعالیت های حزب الله و حامیان ایرانی اش مربوط باشد، تحویل بدهد.

نشریه واشنگتن فری بیکن در گزارشی نوشت: این نامه که به امضای جیم جردن و ران دسانتیس، قانونگذاران مجلس نمایندگان آمریکا، رسیده است، نخستین حرکت کنگره در تحقیقات جدید از مقام های دولت اوباما است. بنا بر گزارش نشریه پولیتیکو دولت پیشین آمریکا یک دهه تحقیقات «اداره مبارزه با مواد مخدر» درباره عملیات غیرقانونی حزب الله را خنثی کرد.

دولت اوباما در آن تلاش که افراد مطلع در کنگره آن را «به طور بالقوه مجرمانه» توصیف کرده اند برای پرهیز از خشمگین کردن جمهوری اسلامی ایران، در تحقیقات «اداره مبارزه با مواد مخدر» بر سر حزب الله مداخله کرد.

ران دسانتیس، عضو جمهوریخواه کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، می گوید: «حزب الله یک گروه تروریست بی رحم است که دستش به خون آمریکایی ها آلوده است و توانمند کردن آگاهانه چنین گروه شروری برای سیاستگذاری آمریکا خلاف وجدان است.»

این اسناد باید حداکثر تا ساعت پنج عصر هشتم ژانویه ۲۰۱۸ تحویل کنگره داده شود.

قانونگذاران همچنین خواستار گزارش وزارت دادگستری دراین باره تا حداکثر ۱۲ ژانویه ۲۰۱۸ شده اند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG