لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۳

دیسنی علیه تبلیغ غذاهای بی خاصیت برای کودکان


شخصیت های دیسنی، محبوب کودکان و مورد اعتماد خانواده
شخصیت های دیسنی، محبوب کودکان و مورد اعتماد خانواده

مدیر دیسنی: ارتباط عاطفی بچه ها با شخصیت ها و قصه ها فرصتی استثنایی برای تشویق، هدایت و تربیت آنان برای زندگی سالم است

شرکت والت دیسنی در برنامه های رادیویی و تلویزیونی و وب سایت های خود از پخش آگهی های تبلیغاتی برای غذاهای بی خاصیت برای کودکان یا هله هوله جلوگیری می کند و از بنگاه های تبلیغاتی خواسته است در پخش آگهی های تجارتی برای محصولات غذایی، از ضوابط جدید تغذیه سالم این شرکت پیروی کنند. برنامه کارتون شنبه صبح های تلویزیون ا. بی. سی، رادیو دیسنی و وب سایت دیسنی از جمله این برنامه ها هستند.

این ضوابط براساس میزان کالری، چربی اشباع شده، نمک، و قند به کار رفته در هر محصول غذایی وضع شده اند.

به گزارش نیویورک تایمز، این ابتکار والت دیسنی در جریان کنفرانسی که با حضور میشل اوباما بانوی اول آمریکا و باب آیگر مدیر اجرایی دیسنی برگزار شده بود، اعلام شد. این تغییر الگوی غذایی نه تنها در آگهی های تبلیغاتی، بلکه در کلیه پارک های والت دیسنی نیز رعایت خواهد شد. این تغییرات البته به دلیل تعهدات و قراردادهای والت دیسنی با شرکت های تبلیغاتی تا پیش از سال ۲۰۱۵ عملی نخواهد شد.

نقش تبلیغات در بیماری چاقی کودکان

به هرحال قرار است از سال ۲۰۱۵ ضوابط و مقررات جدید برای مواد خوردنی و نوشیدنی کودکان از نظر اندازه، میزان کالری، چربی و قند، برای همه کشور به اجرا درآید که به این ترتیب دیگر بچه ها در کارتون ها شاهد شخصیت هایی نخواهند بود که آب نبات لیس می زنند، یا سرئال های شیرین یا شیرینی های قندی می خورند. اما به نوشته کریستین ساینس مانیتور، اهمیت این اقدام والت دیسنی در آنست که نقش و تأثیر تبلیغات تجارتی رابر سلامت کودکان نشان می دهد.

میشل اوباما که از سه سال پیش کمپینی برای مبارزه با چاقی بچه ها به راه انداخته است، دراین کنفرانس تاکید کرد که «سال هاست از مردم این گلایه را می شنوم که به رغم تلاش شان برای آن که بچه ها غذای سالم بخورند و ورزش کنند اما تا زمانی که شرکت ها روش تولید محصولات غذایی خود را تغییر ندهند بحران چاقی کودکان در آمریکا حل نخواهد شد.»

تصمیم والت دیسنی در پی سخنان جنجال آفرین شهردار نیویورک، مایکل بلومبرگ، در مورد محدود شدن اندازه نوشیدنی های غیر الکلی اعلام شده است که خود می تواند جنجال تازه ای به پاکند. کارخانه های تولید محصولات غذایی بویژه با هرگونه کاستن از تبلیغات غذایی برای کودکان مبارزه می کنند.

باب آیگر، از میزان کاهش درآمد شرکت های تبلیغاتی به خاطر این تصمیم چیزی نگفت اما ضمن تایید کاهش درآمد آنها برای مدتی کوتاه ابراز امیدواری کرد که این شرکت ها بتوانند کار خود را با استانداردها وفق دهند.

والت دیسنی و « تغییر بازی»

به نوشته خبرگزاری اسوشیتد پرس، میشل اوباما این اقدام والت دیسنی را « تغییر بازی» نامید که بی شک می تواند پیامی برای صنایع تولید سرگرمی برای کودکان داشته باشد. او افزود:« همین چند سال پیش اگر به من یا به پدر یا مادری می گفتید که دیگر بچه ها در آمریکا هنگام تماشای تلویزیون شاهد تبلیغات برای هله هوله و هرزه خواری نخواهند بود، امکان نداشت حرفتان را باور کنیم.»

اسوشیتد پرس به نقل از نادین هسکل، مادر دو بچه ۸ و ۱۱ ساله، می نویسد، « اگربچه ها تبلیغی را در تلویزیون بینند، دفعه بعد که برای خرید به فروشگاه می رویم چشمشان که به خوراکی می افتد آن را از من می خواهند».

شرکت والت دیسنی از سال ۲۰۰۶ ضوابط داخلی خود را برای تغذیه سالم با هدف تضمین ۸۵ درصد تولید مواد خوردنی و نوشیدنی سالم به اجرا در آورد. ۱۵ درصد بقیه برای غذاهای مخصوص موقعیت های خاص مانند کیک تولد و نظایر آن کنار گذاشته شد. همچنین دیسنی قرار دادن اسباب بازی در غذای بچه ها را به منظور تبلیغ شخصیت هایش متوقف کرده است. علاوه بر آن از قراردادن شخصیت های دیسنی در غذاهای مک دونالد برای بچه ها جلوگیری کرده است.

روز سه شنبه همچنین شرکت دیسنی اعلام کرد که از این پس همه مواد غذایی که در فروشگاه ها، پارک ها، کیوسک ها و یا در سایت های متعلق به دیسنی فروخته می شوند با مهرسلامتی «تایید میکی »مشخص خواهند شد.

باب آیگر می گوید:« ارتباط عاطفی بچه ها با شخصیت ها و قصه ها فرصتی استثنایی به ما می دهد که آن ها را به سوی زندگی سالم تر تشویق، هدایت و تربیت کنیم ». ۱۶ شرکت غذایی، مانند کوکا کولا، برگر کینگ، و مارس وعده داده اند که از سال ۲۰۱۴ برای بچه ها تنها غذاهای مفید برای سلامتی شان را تبلیغ کنند. مک دونالد هم که جزو این برنامه است روز سه شنبه اعلام کرد که در باره ضوابط دیسنی با این شرکت وارد گفت و گو خواهد شد.

نقش صنایع غذایی در افزایش بیماری چاقی در کودکان

سازمان غیرانتفاعی «کودکی بدون تبلیغات»، از این اقدام والت دیسنی تقدیر کرد اما تاخیر سه ساله آن را مورد انتقاد قرار داد. این سازمان این اقدام را «گامی در راه درست اما بسیار کند» دانست. سال گذشته گروهی متشکل از چند سازمان دولتی معیارهایی برای غذاهایی که برای کودکان ۲ تا ۱۷ ساله تولید می شود، تعیین کرد. این گروه می گوید شیرینی های خشک و کیک های تر، پیتزا و نوشیدنی های گازدارو انرژی زا بالاترین منابع کالری هستند که کودکان مصرف می کنند. همچنین چیپس و سیب زمینی سرخ کرده نصف میزان سبزی در جیره غذایی کودکان را تشکیل می دهد. صنایع غذایی تنها در سال ۲۰۰۶ بیش از یک میلیارد و ششصد میلیون دلار صرف تولید غذاهایی کردند که دارای کالری و قند بسیار بالا و ارزش غذایی بسیارنازل بودند.

به نوشته فوربس، در آمریکا چاقی کودکان به بیماری سراسری یا اپیدمی تبدیل شده است. براساس گزارش مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها حدود یک پنجم از کل کودکان ( ۱۷ در صد) به چاقی مفرط دچارند و در طی یک نسل این رقم سه برابر شده است. امری که بیانگر افزایش ابتلای کودکان و نوجوانان به بیماری دیابت و دیگر بیماری های ناشی از چاقی است و در عین حال میزان هزینه های مؤسسات بیمه را در آمریکا به طرزی بی سابقه بالا برده است. با بالا رفتن سن این کودکان، مخارج بیماری های آنان نیز افزایش می یابد.

فوربس می نویسد با بالا رفتن آگاهی مصرف کنندگان از مواد غذایی سالم و وجود کوهی از مدارک و نیز با رشد بازار غذاهای سالم برای کودکان این اقدام دیسنی بسیار موقع شناسانه بود که در عین حال بر اعتبار آن در چشم منتقدان پیشینش افزود.
XS
SM
MD
LG