لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۹

افزایش بیماری های مقاربتی در آمریکا؛ سکس بی کاندوم یکی از دلایل است


مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری در آمریکا از افزایش بیماری های مقاربتی در این کشور خبر می هد.

به گزارش شبکه خبری سی ان ان، بر موارد ابتلا به سوزاک و موارد مشابه آن در آمریکا در دهه اخیر کاهش داشت اما در دو سال گذشته میزان آن افزایش داشته است. موارد ابتلا به سیفلیس ، که در دهه گذشته رو به افزایش بود نیز در سال ۲۰۱۴ اوج گرفت.

بیماری سوزاک یا آتشک، از همه رایج تر است و می تواند به سیستم باروری زن آسیب برساند.

گزارش این مرکز نشان می دهد در سال ۲۰۱۴ بیش از یک میلیون و چهار هزار مورد سوزاک، یا حدود ۳۵۶ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر وجود داشت.

نزدیک ۲۰ هزار مورد سیفلیس وجود دارد که اگر بدون درمان بماند، می تواند به پیچیدگی های جدی ، از جمله کوری بیمار منجر شود.

این بیماری ها با دارو قابل درمان است و شخص می تواند شانس ابتلا به آنها را با بکار بردن شیوه های سکس سالم کاهش دهد.

یک مقام مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری در آمریکا گفت امکان دارد موارد بیشتری وجود داشته باشد که تشخیص داده نشده ، زیرا عفونت عوارضی نشان نداد و نیز به این دلیل که مردم به مراقبت های پزشکی دسترسی نداشتند و آزمایش نشدند.

سوزاک از سال ۱۹۹۴ وقتی به یک بیماری نمایان تبدیل شد، رو به افزایش بود اما تعداد مبتلایان به آن در ۲۰۱۱ رو به کاهش گذاشت، تا گزارش جدید، که تشدید موارد سوزاک را برای نخستین بار در چند سال نشان می دهد.

کارشناسان می گویند بخشی از دلیل افزایش سوزاک و سیفلیس این است که مردان کاندوم را دور انداخته اند، یا احتمالا کمتر بکار می برند زیرا عفونت هایی مانند اچ آی وی بیشتر قابل درمان هستند و ترسناک نیز بنظر نمی رسد.

یک پژوهشگر گفت سوزاک به ویژه می تواند برای جوانان بسیار زیانبخش باشد، زیرا ممکن است به ایجاد زخم هایی در دستگاه تناسلی آنها منجر شود که در نهایت موجب خواهد شد نازا شوند.

گزارش نشان داد بالاترین تعداد موارد سوزاک در افراد بین ۱۵ و ۲۹ سال ، و اکثر موارد ابتلا به سیفلیس در افراد ۲۰ تا ۲۹ ساله است.

XS
SM
MD
LG