لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۳

پای بندی آمريکا به يک جهان رها از تسليحات اتمی


پای بندی آمريکا به يک جهان رها از تسليحات اتمی
پای بندی آمريکا به يک جهان رها از تسليحات اتمی

باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، در سخنانی در پراگ در سال ۲۰۰۹، گفت که ايالات متحده به تلاش برای صلح و امنيت در يک جهان بدون تسليحات اتمی پای بند است:

****وجود هزاران اسلحه اتمی خطرناکترين ميراث جنگ سرد است... و آمريکا، بعنوان تنها قدرت اتمی که از يک اسلحه اتمی استفاده کرد، از نظر اخلاقی مسئول است عمل کند. ما به تنهايی نمی توانيم در اين کار موفق شويم، ولی می توانيم آنرا پيش ببريم، می توانيم آغاز کنيم.

از آن هنگام، آمريکا و شريکانش گام هايی مهم بسوی بوجود آوردن يک جهان رها از تسليحات اتمی برداشته اند، دو توافقنامه بين آمريکا و روسيه، پيمان جديد استارت و توافق دو کشور برای مديريت و دور ريختن پلوتونيوم، از آن جمله است. توافق اخير به از بين بردن پلوتونيوم که برای ساختن صدها اسلحه اتمی کافی است، منجر خواهد شد. هر دو توافق در سال ۲۰۱۱ به اجرا گذاشته شدند.

گام مهم بعدی در خلع سلاح اتمی که سهم بيشتری در مهار گسترش تسليحات اتمی خواهد داشت، توافق چند جانبه ای است که توليد تمام مواد فسيلی لازم برای ساختن تسليحات اتمی را متوقف سازد. رز گوتمولر، مديرکل وزارت امور خارجه امريکا در امور کنترل، تاييد و رعايت پيمان های تسليحاتی، در آغاز سخنان خود در کنفرانس خلع سلاح در ژانويه ۲۰۱۲ در ژنو، گفت: اگر قرار است شرايطی برای يک جهان بدون تسليحات اتمی فراهم آوريم، پايان قابل تاييد توليد مواد فسيلی برای استفاده در چنين تسليحاتی لازم است.

پيمان قطع توليد مواد فسيلی عنصر اصلی طرحی است که پرزيدنت اوباما در پراگ ارائه داد، با اين حال موانع عمده ای برای آغاز مذاکرات در کنفرانس خلع سلاح وجود دارد - کنفرانس توسط جامعه بين المللی برای گفت و گو در باره توافق های چندجانبه کنترل تسليحات و خلع سلاح ايجاد شد.

آمريکا، عليرغم ناراحتی های ناشی از نبود پيشرفت در کنفرانس خلع سلاح، همچنان ترجيح می دهد مذاکرات در داخل اين نهاد انجام گيرد. پنج قدرت اصلی اتمی – بريتانيا، فرانسه، چين، روسيه و آمريکا - بعنوان بازيگران کليدی در اجرای نهايی پيمان قطع توليد مواد فسيلی، بارها برای بحث درباره چگونگی شکست بن بست ديرينه در کنفرانس خلع سلاح ملاقات کرده اند، تا آن که امکان آغاز کار جدی در مورد آن فراهم شود.

رز گوتمولر گفت: اگر کنفرانس خلع سلاح نتواند در سال جاری مذاکرات پيمان قطع توليد مواد فسيلی را آغاز کند، ما بار ديگر از مسئوليت های خود برای حرکت بسوی يک جهان بدون تسليحات اتمی شانه خالی کرده ايم. هر ملتی بايد در کاری که شرايط لازم را برای دستيابی به هدف يک جهان آزاد از تسليحات اتمی فراهم خواهد آورد، سهيم شود.

XS
SM
MD
LG