لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۳

دیپلمات آمریکایی جزئیاتی از مساله اوکراین را با کنگره در میان می گذارد


ویلیام تیلور، سفیر پیشین آمریکا
ویلیام تیلور، سفیر پیشین آمریکا

بخش انگلیسی صدای آمریکا - ویلیام تیلور، سفیر پیشین آمریکا، دیپلماتی که سیاست پرزیدنت ترامپ در برابر اوکراین را به تندی به پرسش گرفته است، جزئیاتی از رویدادهای مرتبط با تحقیقات دموکرات ها برای استیضاح رئیس جمهور را در اختیار قانونگذاران گذاشته است.

قانونگذارانی که پس از توضیحات آغازین تیلور از این جلسه در پشت درهای بسته بیرون آمدند،گفتند او توضیحات مفصلی داد که نقاط مبهم توضیحات دیگر شهود را تکمیل کرد.

در پیامک های رد و بدل شده بین تیلور و دو دیپلمات آمریکایی، او تلاش ترامپ در استفاده از کمک نظامی به اوکراین برای اعمال فشار برای انجام یک تحقیق سیاسی را «جنون آمیز» توصیف کرده بود. کنگره برای او احضاریه فرستاده بود.

امی برا، نماینده دموکرات کنگره از ایالت کالیفرنیا، می گوید تیلور یک کارمند باسابقه است که عمیقا به کشورش اهمیت می دهد. او گفت خاطرات او از رخدادها بسیار بهتر از گوردون ساندلند، نماینده آمریکا در اتحادیه اروپا، بود که در جلسه هفته قبل جزئیات متعددی را به خاطر نمی آورد.

رئیس جمهوری آمریکا بارها تاکید کرده است که گروکشی در کار نبوده است.

ویلیام تیلور، افسر بازنشسته نیروی زمینی آمریکا، نایب رئیس «موسسه صلح ایالات متحده»، یک اندیشکده غیرحزبی، بوده است.

او پیشتر طی سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ سفیر آمریکا در اوکراین بود.

تیلور پیشتر در اورشلیم به عنوان نماینده آمریکا در گروه چهارگانه صلح، در عراق در سالهای ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۵ در نقش ناظر پروژه های عمرانی و در کابل طی ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۳ در مقام هماهنگ کننده کمک های آمریکا و بین المللی خدمت کرده بود.

ویلیام تیلور یک ماه پس از برکناری ماری یووانوویچ، سفیر وقت آمریکا در اوکراین، و مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید اوکراین وارد کی‏یف شد.

تیلور در پیامکی در اول سپتامبر از ساندلند می پرسد: «آیا در حال حاضر حرف ما این است که کمک امنیتی و ملاقات در کاخ سفید مشروط به تحقیقات است؟» ساندلند می گوید با او تلفنی تماس بگیرد.

تیلور همچنین در پیامک دیگری گفته بود متوقف کردن کمک های نظامی پیامی غلط به کی‏یف و مسکو می فرستد: «روس ها لذت خواهند برد (و من کناره گیری می کنم).»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG