لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۰

ایالات متحده طرح خروج شماری از نیروهایش از کره جنوبی را تکذیب می‌کند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - پنتاگون یک گزارش خبری کره جنوبی را که می گوید ایالات متحده در حال بررسی کاهش چشمگیر شمار نیروهایش در کره جنوبی در صورت عدم مشارکت بیشتر سئول در تامین هزینه نیروهای آمریکایی مستقر در آن کشور است، تکذیب کرده است.

جاناتان هافمن، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده، در بیانیه ای با اشاره به عدم اطلاع مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا از چنین برنامه ای، گفت: «گزارش چوسان ایلبو مبنی بر این که وزارت دفاع ایالات متحده در حال بررسی خروج نیرو از شبه جزیره کره است، مطلقا حقیقت ندارد. وزیر دفاع هفته پیش در کره جنوبی بود و آن جا به دفعات بر تعهد خلل ناپذیر ما به کره جنوبی و مردم آن کشور تاکید گذاشت. گزارش های خبری مانند این نشانگر کاستی های خطرناک و غیرمسئولانه گزارشگری بر مبنای یک منبع خبری ناشناس است. ما از چوسان ایلبو می خواهیم به فوریت این گزارش را پس بگیرد.»

چوسان ایلبو در گزارش خود به نقل از یک منبع دیپلماتیک ادعا می کند ایالات متحده برای خروج یک تیپ نظامی از کره جنوبی آماده می شود.

یک تیپ نظامی آمریکا معمولا شامل ۳ تا ۴ هزار نیرو است. در حال حاضر ۲۸۵۰۰ نیروی آمریکایی در کره جنوبی مستقر هستند.

وزیر دفاع آمریکا طی سفر به ویتنام به خبرنگاران گفت: «ما متحدان خود را بر سر این موضوع تهدید نمی کنیم.»

وزیر دفاع کره جنوبی گفته است گزارش چوسان ایلبو موضع رسمی سئول نیست.

بر مبنای قانون ایالات متحده نیروهای آمریکایی مستقر در کره جنوبی نباید از ۲۲ هزار نفر کمتر شوند، مگر این که وزیر دفاع آمریکا کاهش بیشتر نیروها را برای کنگره توجیه کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG