لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۱

رقابت داوطلبان دموکرات در نخستین انتخابات درون‌حزبی‌ خود در آمریکا


بخش انگلیسی صدای آمریکا – آخرین روزهای کارزار انتخاباتی داوطلبان نامزدی حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری پائیز آینده آمریکا جهت جلب آرای رأی‌دهندگان در ایالت آیووا سپری می‌شود، اما تاکنون هیچیک از داوطلبان باقیمانده در این رقابت درون حزبی نتوانسته‌اند نظر نیک پرایر، دانشجوی دانشگاه آیووا، را جلب کنند.

این دانشجوی علوم سیاسی در گفت‌وگو با صدای آمریکا گفت: «من در این مقطع هنوز مردد هستم.»

انتخابات روز دوشنبه ۳ فوریه ۲۰۲۰ در ایالت آیووا نخستین انتخابات مقدماتی در سراسر ایالات متحده خواهد بود و در عین حال نخستین تجربه شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برای پرایر ۲۰ ساله است. اما او هنوز داوطلب مورد نظر خود را برای نامزدی حزب دموکرات در انتخابات نوامبر انتخاب نکرده است.

کشاورز هوادار کلوباچر

ده‌ها مایل دورتر از دانشگاه آیووا، در روستای فلوید نزدیک مرز ایالت مینه‌سوتا، جلسات روند استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، مستقیم از تلویزیون در حال پخش است و پم جانسون در نشیمن خانه روستایی‌اش در حال تماشای آن.

یک گوش او به تلویزیون و پیگیری روند استیضاح است و یک چشمش به صفحه نمایشگر لپ‌تاپی است که روز میز گذاشته و آخرین اخبار و اطلاعات مربوط به مذاکرات تجاری بین آمریکا و چین و چشم‌انداز قیمت محصولات کشاورزی در سال ۲۰۲۰ را دنبال می‌کند.

خانم جانسون در توضیح این که جنگ تجاری با چین چگونه بر سود کشاورزی او تاثیر گذاشت گفت: «مسائل مربوط به کشاورزی واقعا جدی هستند؛ ۲۰۱۹ حقیقتا سال سختی بود.» او در حالی که از مرحله اول توافق تجاری با چین و همچنین توافق نهایی بین آمریکا و مکزیک و کانادا استقبال می‌کند، در عین حال رئیس جمهوری می‌خواهد که دغدغه‌های کشاورزان را درک کند.

وی به صدای آمریکا گفت: «فکر می‌کنم مهم‌ترین انتخابات تمام عمرم باشد،» و در ادامه تصریح کرد که تصمیم خود را برای حمایت از ایمی کلوباچر در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات گرفته است؛ چرا که این نماینده ایالت مینه‌سوتا در سنا نشان داده است مسائل مربوط به کشاورزی و تجارت را می‌فهمد.

نخستین آزمون در کشور

دموکرات‌ها در آیووا، دغدغه‌های زیادی در سردارند، و حالا هم باید در این مورد که فردا به کدام داوطلب رأی دهند به نتیجه برسند. این نخستین آزمون در کشور برای داوطلبان دموکرات است که می‌خواهند به مصاف دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوریخواه بروند؛ و این در زمانی است که نرخ بیکاری پائین است و اقتصاد قوی.

بیش از ۱۰ داوطلب نامزدی حزب دموکرات همچنان در کوران رقابت باقی مانده‌اند و هر کدام در تلاش هستند با ارائه برنامه‌های خود در حوزه‌هایی مانند تجارت آزاد، شهریه رایگان برای تحصیل در کالج، افزایش اشتغال، و پوشش همگانی بیمه درمانی، بیشترین رأی را در آیووا از آن خود کنند.

پس از چند ماه شنیدن سخنان و نظرات داوطلبان نامزدی نهایی حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر، اکنون رأی دهندگان در آیووا، در یک روز سرد ماه فوریه، تصمیم خود را برای انتخاب یکی از آنها خواهند گرفت.

مسئله «دونالد ترامپ» است

با این حال بسیاری از رأی دهندگان هم هستند که حمایت آنها از هر یک از داوطلبان به موضوعات دیگر غیرمرتبط با حساب‌های بانکی و شرایط زندگی‌شان بستگی دارد.

مری تالبوت، یکی از رأی دهندگان در شهر وبستر که با اشاره به توئیت‌ها و تصمیم‌گیری های به قول او غیرمتعارف دونالد ترامپ می‌گوید خواهان «صلح و آرامش» است، تاکید دارد: «من با ماجرای بیمه کاری ندارم ... مسائل مالی دغدغه من نیست ... (دغدغه من) ترامپ است.»

برای همین خانم تالبوت می‌گوید که در انتخابات مقدماتی روز دوشنبه از پیت بوتجیج، شهردار سابق ساوت بِند ایندیانا، حمایت می‌کند و پس از شرکت در یکی از گردهمایی‌های بوتجیج در وبستر به صدای آمریکا گفت: «او به کشور خدمت کرده است ... فکر می‌کنم نظرات خوبی دارد و ضمنا گوش شنوا هم دارد. فکر نمی‌کنم ترامپ بداند چه می‌کند، و این روی همه ما تاثیر دارد.»

حمایت از داوطلب – هر که باشد

برَد وودز یکی از رأی دهندگان در دِموین است که قصد دارد در انتخابات مقدماتی فردا از جو بایدن، معاون رئیس جمهوری سابق، حمایت کند.

او با بیان این که «ما به یک رئیس جمهوری نیاز داریم که برای ملت باشد،» می‌گوید بایدن «نامزدی است که قبلا در کاخ سفید خود را اثبات کرده و از زیر و بم همه چیز آگاهی دارد و به نظر من از همان روز اول کارهایی برای ایجاد تغییر در این کشور خواهد کرد و ما را کنار هم خواهد آورد.»

آستین وو، دانشجوی دانشگاه آیووا، می‌گوید: «مردم آگاه‌تر شده‌اند، یا از زمانی که ترامپ انتخاب شد، بیشتر (در سیاست) مشارکت می‌کنند.» او تصمیم دارد به برنی سندرز، یکی از چهار داوطلب اول نظرسنجی‌ها در آیووا، رأی دهد. با این حال می‌گوید بعد از انتخابات، از هر داوطلبی که بیشترین رأی را بیاورد حمایت خواهد کرد.

نیک پرایر همکلاسی او هم موافق است و می‌گوید: «صادقانه، با هیچدام از داوطلب‌های دموکرات مشکلی ندارم.» او اعتقاد دارد که دموکرات‌ها در مجموع همین نظر را دارند که «در مقطع کنونی هر کس که نامزد حزب باشد، یکپارچه پشت او خواهیم بود.»

با توجه به آخرین نظرسنجی‌های انجام شده، جو بایدن، برنی سندرز، الیزابت وارن، و پیت بوتجیج در مقایسه با دیگر داوطلبان نامزدی حزب دموکرات برای انتخابات سراسری پائیز آینده، از بیشترین اقبال مردمی برخوردار هستند و انتظار می‌رود نرخ مشارکت در انتخابات انجمن حزبی در آیووا در روز سوم فوریه بالا باشد.

با این حال، نرخ بالای مشارکت دموکرات‌ها در انتخابات درون‌حزبی فردا در آیووا، به معنای پیروزی آسان آنها در این ایالت در انتخابات سراسری نوامبر نخواهد بود. دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوریخواه، در انتخابات سال ۲۰۱۶ آکثریت آرا در ایالت آیووا را به خود اختصاص داده بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG