لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۴

دمپسی: برای آگاهی از واقعیات به افغانستان آمدم


Gen. Martin Dempsey.
Gen. Martin Dempsey.
رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا دوشنبه برای مذاکره با فرمانده نیروهای ایساف و مقامهای افغان به افغانستان سفر کرد.

ژنرال مارتین دمپسی در جریان سفر به افغانستان از سفربه عراق نیزخبر داد و نسبت به افزایش نفوذ جمهوری اسلامی ایران در سوریه و عراق هشدار داد.

ژنرال مارتین دمپسی دوشنبه بهمراه ژنرال جیمزماتیس رییس فرماندهی مرکزی نظامی آمریکا وارد پایگاه هوایی بگرام در خارج از کابل شد و برای گفتگوهای سطح بالا به قصد کوشش برای توقف موج اخیر حملات بر نیروهای بینالمللی توسط افراد پلیس و نیروهای امنیتی افغان با ژنرال آلن فرمانده نیروهای ائتلاف ملاقات کرد.

در دو هفته گذشته در حملات نیروهای امنیتی افغان ۱۰ تن از نیروهای ائتلاف کشته شدند از جمله درآخرین آنها یکشنبه در ولایت قندهار یک پلیس افغان یک سرباز آمریکایی را با تیراندازی کشت.

پس از ملاقات ژنرال آلن در بیانیه ای گفت چگونگی حفظ پیشروی مبارزه با شورشیان مورد گفتگو بود و اضافه کرد نیروهای بین المللی به حمایت و فشار برای آموزش و تجهیز افغانها با هدف آمادگی برای خروج بیشتر نیروهای پیکار بین المللی از افغانستان در پایان ۲۰۱۴ ادامه میدهند.

ژنرال دمپسی و ژنرال ماتیس همچنین با تعدادی از مقامات ارشد افغان و ائتلاف از جمله ژنرال کریمی رییس ستاد ارتش افغانستان دیدار کردند.

دمپسی گفت با فکر باز و برای آگاهی از واقیعت به افغانستان سفر کرده است.
طالبان بطور فعال کوشیده دراعضای نیروهای امنیتی افغان نفوذ کندو هفته پیش در بیانیه ای این حملات رابخش بزرگی از استراتژی علیه نیروهای بین المللی خواند.

ژنرال دمپسی پیش از ورود به افغانستان گفت شواهد حاکی است جمهوری اسلامی برای ایجاد تشکیلات شبه نظامیان طرفدار رژیم در سوریه کار میکند.

رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا همچنین در ارتباط با سفر به عراق افزود در این سفرنگرانی آمریکا را ازجانب کسانی که ازجان خود در عراق مایه گذاشتند، در باره نفوذ ایران درسوریه و درعراق به مقامات عراقی ابراز میکند.

دمپسی گفت ایران بطور قاطع در پی نفوذ اقتصادی و نفوذ بر مسیری است که دولت عراق اتخاذ میکندوگفت به قضاوت اوتهران با تحلیل نفوذش در سوریه خواهد کوشید نفوذش را در عراق تقویت کند.

دمپسی افزود هنوز نمیداند ملاقاتی با مالکی نخست وزیرعراق خواهد داشت یانه.

در گزارشهای اخیر در مورد کمک عراق به ایران برای دور زدن تحریمها، گزارشها حاکی است که نزدیکان به شخص نوری المالکی از نقض تحریمهای بانکی علیه ایران سود میبرند.
  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG