لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۴

دموکرات‌ها در پی اصلاح حق رای و بودجه کارزارهای انتخاباتی هستند


نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا
نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا

بخش انگلیسی صدای آمریکا - باور آمریکایی ها به حکومت شان در پایین ترین سطح ثبت شده است. نظرسنجی «مرکز پژوهش پیو» نشان می دهد که پیش از آغاز طولانی ترین تعطیلی دولت فدرال در تاریخ آمریکا، تنها ۱۸ درصد از آمریکایی ها می گفتند به قانونگذاران در واشنگتن اعتماد دارند «تقریبا اغلب مواقع» یا «بیشتر اوقات» درست عمل کنند. کارشناسان می گویند بدبینی عمومی از آن زمان عمیق تر شده است.

اکثریت جدید حزب دموکرات در مجلس نمایندگان آمریکا در اقدامی سریع در صدد رسیدگی به آن نگرانی ها است. قطعنامه شماره ۱ موسوم به «قانون مردم»، طرحی است که هدف از آن برخورد با مسائلی است که بسیاری آن را مشکلات ماندگار و تباه کننده در دموکراسی آمریکا می بینند.

این طرح بلندپروازانه از تغییر روش تامین منابع مالی کارزارهای انتخاباتی و رسیدگی به مداخلات خارجی در انتخابات تا ثبت نام اتوماتیک رای دهندگان و معکوس کردن تصمیم دیوان عالی بر سر محدود کردن رای گیری به شکلی چشمگیر بسیاری حوزه های روند دموکراسی را دگرگون می کند.

جرالد ندلر، رئیس دموکرات کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا، نسبت به تمرکز قدرت سیاسی در دستان ثروتمندان و قدرتمندان اندک ابراز نگرانی می کند.

گزارش های حاکی از محدود کردن رای گیری در ایالت های جورجیا، فلوریدا و دیگر نقاط و بی نظمی ها در آرای غیابی در ایالت کارولینای شمالی در انتخابات میان دوره‌ای ۲۰۱۸ به بی اعتمادی به کارزارهای انتخاباتی دامن زده است.

اما جمهوریخواهان در کنگره می گویند این اصلاحات تلاش دموکرات ها برای مرکزیت بخشیدن به انتخابات زیر نظارت فدرال است. امری که به باور آن ها بهتر است در اختیار مقام های انتخاباتی ایالتی و محلی گذاشته شود.

سناتور جمهوریخواه میچ مک کانل، رهبر اکثریت در سنا، در یادداشتی که هفته پیش در واشنگتن پست منتشر کرد نوشت: «آن ها سعی می کنند این قدرت طلبی را با کلیشه اعاده دموکراسی و انجام آن برای مردم پنهان کنند، اما پیشنهاد آن ها صرفا یک تلاش علنی برای تغییر مقررات در سیاست آمریکا به نفع یک حزب است. باید آن را قانون حفاظت از سیاستمداران حزب دموکرات خواند.»


https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG