لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۲

کاندیداهای دموکرات در شب دوم مناظره روی چه موضوعاتی بحث کردند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - جستجو برای راه حل های دیپلماتیک در مناقشات خارجی، اصلاح مهاجرت با کمک به کشورهای آمریکای مرکزی، عقد قراردادهای تجاری مفید برای کارگران آمریکایی بدون نیاز به جنگ های تجاری، طیفی از موضوع هایی بود که کاندیداهای دموکرات در صحنه مناظره انتخاباتی در شهر دیترویت بیان کردند تا نشان دهند سیاست های شان از رویکرد دولت ترامپ فاصله دارد.

این کاندیداها ضمنا تلاش کردند رای دهندگان دموکرات را مجاب کنند که می توانند پرزیدنت دونالد ترامپ را در انتخابات سال ۲۰۲۰ شکست دهند.

بیمه سلامت

ده کاندیدای دموکرات شب دوم مناظره در ایالت میشیگان درباره وسعت تغییرات در نظام خدمات درمانی و چگونگی تامین هزینه های آن اختلاف نظر داشتند.

جوزف بایدن، ، معاون پیشین ریاست جمهوری آمریکا، در مناظره چهارشنبه شب گفت لازم است تغییراتی که دولت ترامپ در «قانون درمان مقرون به صرفه» موسوم به «اوباماکر» انجام داده است معکوس شود و مردم از گزینه انتخاب بیمه از بازار آزاد برخوردار باشند.

سناتور مایکل بنت هم قصد دارد معایب «اوباماکر» را برطرف کرده و آن را توسعه دهد. اما سناتور کامالا هریس گفت با این رویکرد بسیاری از معایب آن قانون باقی می ماند.

جنگ های خارجی

دونالد ترامپ سال ۲۰۱۶ در کمپین انتخاباتی اش وعده درگیر نکردن ایالات متحده در جنگ های خارجی بی پایان را داد. اما با گذشته بیش از نیمی از دوره ریاست جمهوری او، آمریکا همچنان نیروهایی در افغانستان و عراق دارد. بسیاری از کاندیداهای دموکرات گفتند قصد دارند نیروها را به کشور برگردانده و بودجه آن را صرف برنامه های داخلی کنند.

تولسی گبرد، نماینده کنگره از هاوایی که در عراق خدمت کرده است، خواهان پایان یافتن «جنگ های بی فایده برای تغییر رژیم» شد.

سیاست خارجی و تجارت

بایدن گفت تلاش خواهد کرد پس از تغییر مفادی از توافق تجاری پیشنهادی موسوم به «مشارکت فرا-اقیانوسیه» برای مقابله با نفوذ چین به آن بازگردد.

بیل د بلازیو، شهردار نیویورک، با توافق تجاری جدید ترامپ با کانادا و مکزیک که هنوز به تصویب کنگره نرسیده است به مخالفت پرداخت و گفت به کارگران لطمه می زند.

جی اینسلی، فرماندار ایالت واشنگتن، جای تردیدی باقی نگذاشت که تغییرات اقلیمی اولویت عمده او در کاخ سفید خواهد بود.

سناتور کرستن جیلیبرند گفت به توافق تغییرات اقلیمی پاریس بازخواهد گشت و مسابقه فضایی آمریکا با روسیه در قرن گذشته را الگویی برای نوآوری در حوزه تغییرات اقلیمی عنوان کرد.

سناتور کوری بوکر گفت لازم است توافق های تجاری، کمک های خارجی و دیگر سیاست ها با در نظرگرفتن تغییرات اقلیمی انجام شود.

مهاجرت

خولیان کاسترو، وزیر مسکن در دولت اوباما، گفت در طرح مهاجرتی او مهاجران بدون مدرک اقامت که جرمی جدی مرتکب نشده اند در مسیر کسب حق شهروندی قرار خواهند گرفت؛ در هندوراس، السالوادور و گواتمالا برنامه ای مشابه «طرح مارشال» اجرا خواهد شد تا مشکل ریشه کن شود و مردم به جای آمدن به آمریکا در کشور خودشان از سلامت و فرصت برخوردار باشند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG