لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۳

بیشتر دواطلبان نامزدی حزب دموکرات برای ریاست جمهوری آمریکا خواهان بازگشت به برجام هستند


سناتور برنی سندرز که در نظرسنجی‌ها از دیگر داوطلبان پیشی گرفته، خواستار بازگشت آمریکا به برجام است
سناتور برنی سندرز که در نظرسنجی‌ها از دیگر داوطلبان پیشی گرفته، خواستار بازگشت آمریکا به برجام است

در حالی که شمالی از دواطلبان کسب نامزدی حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده در حال رقابت هستند، بیشتر آن‌ها گفته‌اند در صورت پیروزی، آمریکا را به توافق اتمی موسوم به برجام با ایران بازمی‌گردانند.

به گزارش سایت خبری هیل، الیزابت وارن، سناتور دموکرات ایالت ماساچوست در پیامی در توئیتر نوشت: «اگر جامعه اطلاعاتی بگوید این توافق ایران را از دستیابی به بمب اتمی دور نگه داشته، به طور حتم به آن باز‌خواهم گشت.»

برنی سندرز و کامالا هریس، سناتورهای دموکرات از ایالت‌های ورمانت و کالیفرنیا هم گفته‌اند در صورت پیروزی، به توافق اتمی برجام محلق می‌شوند.

پرزیدنت ترامپ از زمان انتخابات وعده داده بود به «توافق بد اتمی ایران» پایان خواهد داد. رئیس جمهوری آمریکا سال گذشته از این توافق خارج شده و تحریم‌های آمریکا علیه ایران را بازگرداند.

جان کری وزیر خارجه سابق آمریکا به دلیل دیدارش با محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی از سوی پرزیدنت ترامپ مورد انتقاد قرار گرفت.

آقای ترامپ گفته بود:‌ «جان کری با رژیم بسیار متخاصم ایران جلسات غیرقانونی داشته است که تنها می تواند کارهای بزرگی را به ضرر مردم آمریکا انجام دهد. او به آنها گفت تا منتظر پایان دولت ترامپ باشند.»

دولت آمریکا می گوید جمهوری اسلامی بعد از توافق هسته ای به فعالیت های بی ثبات کننده و برنامه موشکی خود ادامه داده است. آمریکا ایران را بزرگترین دولت حامی تروریسم می داند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG