لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۱

شکست کمیته ویژه کنگره آمریکا در توافق برسر کاهش کسر بودجه


کمیته فوق العاده کنگره آمریکا متشکل از اعضای دمکرات و جمهوریخواه / در انجام ماموریت خود مبنی بر توافق بر سر کاهش کسری بودجه آمریکا به میزان دست کم یک تریلیون و ۲۰۰ میلیارد دلار برای ۱۰ سال آینده شکست خورد. کاهش بودجه بطور اتوماتیک از سال ۲۰۱۳ آغاز خواهد شد و بودجه دفاعی آمریکا را به طور چشمگیری تحت تاثیر قرار خواهد داد.

با شکست کمیته فوق العاده دوحزبی کنگره بر سر طرح کاهش کسر بودجه ، اعضای دو حزب دمکرات و جمهوریخواه انگشت اتهام بسوی یکدیگر بلند کردند و مردم از نبود رهبری قاطع در کنگره کشور سرخوردگی خود را خود را نشان دادند

در این میان تلاش جمهوریخواهان برای تغییرکاهش اتوماتیک بودجه نظامی با واکنش رییس جمهوری رو به رو شده است که گفت: " پیام من به آنها ( جمهوریخواهان )خیلی ساده ، واینست که من هرگونه تلاش برای جلوگیری از کاهش اتوماتیک بودجه نظامی و داخلی را وتو خواهم کرد . راه آسانی وجود ندارد و باید فشار را برای توافق تشدید کنیم"

تنها یک هفته پیش بود که قانونگذاران از امید و عزم کمیته ویژه برای توافق بر سر کاهش کسری بودجه صحبت کردند.

ولی شکست اکنون یک واقعیت است و بیشترین ضربه ها به بیمه بهداشت دولتی و پیمانکاران نظامی آمریکا وارد میشود.

با اینهمه باراک اوباما رییس جمهوری و لنُون پنتا وزیر دفاع آمریکا هردو اظهار امیدواری کردند کنگره بتواند در این زمینه به توافق برسد

وزیر دفاع آمریکا عدم توافق کمیته را گامی به عقب در حفاظت ملت توصیف کرد و گفت اگر کنگره در انجام وظیفه خود شکست بخورد، وزارت دفاع با کاهش های ویرانگر در سراسر سازمان روبرو میشود که رشته دفاعی کشور را گسیخته خواهد کرد.

در این میان آمریکاییان قانونگذاران هردو حزب را مسول میشناسند

تحلیلگران هم معتقدند چون قانونگذاران نگران انتخابات سال آینده هستند ، مصالحه مشکل است و میگویند: " مردم انتظار دارند کمیته کارش را انجام دهد ومشکل در اینجاست که عدم توافقهای اساسی میان جمهوریخواهان و دمکراتها بر سر آنست که چه گروهی هزینه را خواهد پرداخت"

تحلیلگران میگویند یک مورد مشترک برای وادار کردن دوگروه به کار وجود دارد ، و آن یک مورد نظرسنجی اخیراست که نشان داد تنها ۹ درصد آمریکاییان با کار کنگره موافقند.

XS
SM
MD
LG