لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۲

وزیر دفاع آمریکا بر تعهد ایالات متحده به ادامه همکاری نزدیک با کره جنوبی تاکید کرد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده، می گوید آمریکا و کره جنوبی در چشم انداز دستیابی به «یک شبه جزیره کره صلح آمیز» اشتراک نظر دارند. وزیر دفاع آمریکا روز جمعه اعلام کرد که این دو متحد به همکاری بر سر کره شمالی و دیگر مسائل ادامه خواهند داد.

مارک اسپر در نخستین سفر بین المللی‌اش از زمان کسب رای اعتماد از سنا در ماه گذشته به دیدار جئونگ کیونگ دو، وزیر دفاع کره جنوبی، رفت.

وزیر دفاع ایالات متحده پس از این دیدار در گفت‌وگو با رسانه ها گفت که ائتلاف واشنگتن-سئول «خلل ناپذیر» و «محور صلح و امنیت» در جنوب شرقی آسیا است. اسپر افزود دو متحد از «آمادگی نیروهای مشترک ما برای دفاع از خود ضمن ایجاد فضا برای دیپلماسی» اطمینان حاصل می کنند.

وزیر دفاع کره جنوبی نیز ایالات متحده را نزدیک ترین متحد کشورش خواند و گفت که آزمایش های موشکی اخیر همسایه شمالی به کاهش تنش های منطقه ای کمکی نمی کند.

آقای جئونگ همچنین با ستایش از «قدرت تصور شگفت‌انگیز» پرزیدنت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، در دیدار مورخ 30 ژوئن او با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، در مرز میان دو کره، آن را «گذر از مرزهای متعارف» دانست. وی همچنین نسبت به گشودن «فصل تازه ای» مبتنی بر اعتماد در ائتلاف میان ایالات متحده و کره جنوبی ابراز تمایل کرد.

وزیر دفاع آمریکا طی ملاقات با همتای کره ای خود از او خواست برای گروه دریابانی تحت رهبری آمریکا در تنگه هرمز نیرو بفرستد. آقای جئونگ نیز در پاسخ گفت سئول گزینه هایی را برای کمک به حفاظت از مردم کره جنوبی و شناورهایی که از تنگه هرمز عبور می کنند، در نظر دارد.

روابط واشنگتن و سئول همیشه چنان گرم نبوده و در مورد رسیدگی به مشکل هسته ای کره شمالی هم همواره اتفاق نظر نداشته اند. اما کره جنوبی تلاش ها با هدف ایجاد ارتباط با ایالات متحده بر سر کره شمالی، تجارت، و دیگر مسائل را افزایش داده است.

آقای اسپر سفر خود به کره جنوبی را روز جمعه به پایان برد. او در این سفر همچنین از استرالیا، مغولستان، و ژاپن بازدید کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG