لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۶

وزارت دفاع آمریکا: پرزیدنت ترامپ هشدار محکمی به ایران داد


دیوید نورکوئست، معاون وزیر دفاع آمریکا
دیوید نورکوئست، معاون وزیر دفاع آمریکا

دو مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا در مورد پیام امروز پرزیدنت ترامپ در واکنش نشان دادن به اقدامات قایق‌های تندروی ایرانی در ایجاد مزاحمت برای ناوهای جنگی آمریکایی گفتند این پیام می‌گوید ایران باید مراقب رفتار خود باشد و آمریکا حق دارد از خودش دفاع کند.

دیوید نورکوئست، معاون وزیر دفاع آمریکا، روز چهارشنبه سوم اردیبهشت در یک کنفرانس خبری گفت که پرزیدنت ترامپ هشداری مهم به ایران داد و تاکید کرد که تمام ناوهای آمریکا اجازه دفاع از خود دارند و بقیه نیز باید خیلی مراقب رفتارشان باشند و مفهوم دفاع از خود را درک کنند.

ژنرال جان هایتن، معاون رئیس ستاد مشترک نیروهای نظامی ارتش آمریکا، هم که در این کنفرانس خبری حضور داشت افزود که تمامی نیروها و تاسیسات نظامی آمریکا حق دفاع از خود را دارند و معنایش این است که آمریکا حق دارد در صورت مواجهه با نیت یا اقدامی تخاصمی به آن پاسخ داده و حتی واکنش مرگبار نشان دهد. وی تاکید کرد در هر جا که نیاز باشد «واکنش مرگبار پاسخ خواهیم داد تا از خود دفاع کنیم. [قضیه] واقعا به همین سادگی است. هیچکس نباید در این رابطه که تمامی فرماندهان ما این حق را دارند که به هر عمل یا نیت تخاصمی واکنش دفاعی نشان دهند، تردیدی به خود راه دهد.»

معاون وزیر دفاع آمریکا گفت: «این همواره حق نیروهای ما بوده و پیام پرزیدنت هشداری به ایران است در مورد چالشی است که دارند درست می‌کنند. به نظرم اقدام مناسبی بود که این پیام را داد و بقیه هم باید درک کنند و آن را خیلی جدی بگیرند.»

معاون رئیس ستاد مشترک هم افزود: «من خوشحالم که پرزیدنت به یک نیروی متخاصم هشدار داد. کاری که او می‌کند، دادن اخطار است. اگر بخواهید به این راه ادامه دهید، ما خواهیم آمد و در با قدرت عمل خواهیم کرد. به این راه ادامه ندهید. این پیامی است که او به وضوح اعلام می‌کند. همه ما این دستور را درک می‌کنیم و تمامی فرماندهان اعزامی ما می‌توانند آن را اجرا کنند.»

ژنرال هایتن گفت: «پیام پرزیدنت واضح و مشخص است به نظرم هم ایرانی‌ها آن را درک می‌کنند و هم آمریکایی‌ها. ما در نیروهای نظامی دستورات فرمانده کل خود، یعنی پرزیدنت، را به شکل قانونی اجرا می‌کنیم. ما هیچ تردیدی نداریم که معنای آن چیست. شما اگر در فاصله نزدیک هستید و دست تکان می‌دهید، معنای آن یک چیز است. ولی اگر اسلحه به دست دارید و من را هدف گرفته‌اید، معنایش چیز دیگری است. اگر آن خط را رد کنید و خودتان هم می‌دانید آن خط چیست،‌ ما به آن پاسخ می‌دهیم. به نظرم پیام پرزیدنت واضح و به طور کامل مشخص است.»

آقای نورکوئست در مورد آزمایش موشکی ماهواره‌بر سپاه پاسداران گفت که وزارت دفاع به طور مداوم آزمایش‌های ایران برای افزایش توانایی موشکی خود، از جمله آزمایش موشک‌های بالستیک که خطری برای منافع آمریکا در منطقه و متحدان و شرکای آن است،‌ را دنبال می‌کند. وی افزود:‌ «ما به توانایی بازدارندگی و دفاعی خود در برابر ایران و گروه‌های نیابتی‌اش اطمینان داریم.» او این اقدام را مدرکی دیگر از رفتار تهدیدآمیز ایران در منطقه دانست.

ژنرال هایتن هم در ادامه افزود: «همه بدانند ما هرگونه موشکی که هر جای جهان شلیک می‌شود را زیر نظر داریم و آن را ردگیری و بررسی می‌کنیم. همین رفتار را در مورد پرتاب موشکی اخیر ایران انجام دادیم. من جزئیات اطلاعاتی محرمانه را بازگو نمی‌کنم و ... در مورد این که آیا کارآمدی دارد و یا ماهواره را می‌تواند در مدار قرار دهد یا نه، چیزی نمی‌گویم... ولی می‌گویم که این موشک بُرد زیادتری دارد که معنایش این است که آن‌ها همسایگان و متحدان ما را تهدید می‌کنند و ما می‌خواهیم اطمینان حاصل کنیم آنها هیچ وقت تهدیدی برای ایالات متحده نخواهند بود.»

معاون رئیس ستاد مشترک آمریکا با تاکید بر این که وضعیت را به دقت زیر نظر دارند، این اقدام را مدرکی دیگر از رفتار بدخواهانه ایران و مشابه ایجاد مزاحمت با قایق‌های تندروی خود دانست و گفت که قصد آمریکا ایجاد فضایی امن برای کشتیرانی در آن بخش از جهان است و کار نیروها در آن منطقه همین است. وی تاکید کرد که رفتارهای بدخواهانه ایران این قصد و برنامه را به خطر می‌اندازد و این دو در کنار هم شواهد دیگری بر رفتار بدخواهانه و سوءرفتار ایران هستند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif
XS
SM
MD
LG