لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۵

پنتاگون: اعتراضات استراتژی در افغانستان را تغییر نمی دهد


پنتاگون: اعتراضات استراتژی در افغانستان را تغییر نمی دهد
پنتاگون: اعتراضات استراتژی در افغانستان را تغییر نمی دهد

مقامات وزارت دفاع آمریکا بر ادامه عملیات مشترک با نیروهای امنیتی افغانستان تاکيد کرده اند. اين در حالی است که تظاهرات و حمله به نیروهای خارجی نزدیک به ۴۰ نفر، از جمله چهار آمریکایی را از پای در آورده است.

سخنگوی پنتاگون روز دوشنبه گفت که لئون پانتا، وزیر دفاع آمريکا معتقد است «پایه های استراتژی آمريکا» در افغانستان قوی باقی مانده است.

وی همچنین افزود که حوادث اخير روابط نزدیک آمريکا و متحدان آن در سازمان ناتو با دولت افغانستان و نیروهای امنیتی آن کشور را تضعیف نخواهد کرد.

اعتراضات و حملات در پاسخ به خبری که نیروهای آمريکايی، بطور غيرعمد، نسخه هایی از قرآن، کتاب مقدس مسلمانان را در پایگاه هوایی بگرام در افغانستان آتش زده بودند، صورت گرفت. بنا بر گزارش های رسانه های خبری، سوزاندن نسخه های قرآن از بيم آنکه زندانیان در پایگاه از آنها بعنوان وسيله ای برای انتقال پيامهای افراط گرانه خود استفاده می کنند، انجام شده بود.

کاپيتان نيروی دريايی آمريکا جان کربی اظهار داشت که نيروهای آمريکا در همکاری با نيروهای افغان بيشتر مراقب هستند تا عمليات تحت تاثير قرار نگيرد. دو آمريکايی به هنگام کار در وزارت کشور افغانستان در کابل به ضرب گلوله کشته شدند. مهاجم هنوز دستگير نشده است.

کاپيتان کربی که از طريق ارتباط ويديويی از کابل سخن ميگفت، افزود: تعداد و شدت تظاهرات کاهش یافته است و از بیش از ۲۰ تظاهرات در یک روز در هفته گذشته، تنها سه تظاهرات در روز دوشنبه انجام گرفت.

کاپيتان کربی همچنین گفت که یک عملیات بزرگ که شامل صدها نفر از نیروهای افغان و خارجی بود، به تازگی در جنوب افغانستان به پايان رسيده است. او عمليات را در جلوگیری از حملات جديد شورشیان طالبان در هفته های آینده که هوا گرم می شود، موافقيت آميز ناميد.

XS
SM
MD
LG