لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۰

پرزیدنت اوباما می گوید از هویت های منحصر بفرد تبت حمایت می کند


باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا به دالایی لاما رهبر روحانی تبت گفته است که او از هویت مذهبی، فرهنگی و زبانی تبت و از حقوق انسانی تبتی ها در چین حمایت می کند.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا علیرغم اعتراض شدید چین، روز پنجشنبه در کاخ سفید با دالایی لاما رهبر روحانی تبت ملاقات کرد.

کاخ سفید در اطلاعیه ای می گوید رییس جمهوری از تعهد دالایی لاما به پرهیز از خشونت و دنبال کردن گفت و شنود با دولت چین قدردانی کرد. آنها هر دو بر اهمیت رابطه ای «مثبت همراه با همکاری» بین ایالات متحده آمریکا و چین تاکید گذاشتند.

دالایی لاما به خبرنگاران گفت او درباره پیشبرد هماهنگی مذهبی و ارزش های انسانی، و نیز افزایش حضور زنان در نقش های رهبری با پرزیدنت اوباما گفت و گو کرد.

دیدار رییس جمهوری آمریکا با رهبر روحانی تبت با واکنش خشمانه چین روبرو شده است. پکن هفته پیش «مخالفت قاطع» خود را ابراز داشت و از آمریکا خواست دعوت از دالایی لاما را «بی درنگ پس بگیرد.»

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا بعد ازظهر پنجشنبه با دالایی لاما ملاقات می کند.

دیدار کاخ سفید، که در اتاق نقشه کاخ سفید انجام گرفت، بروی خبرنگارن بسته بود، با این حال دولت قرار است یک عکس رسمی از آن منتشر کند.

دالایی لاما در سال ۱۹۵۹ در پی قیام نافرجام علیه حکومت چین، از تبت فرار کرد. او می گوید آنچه برای تبت می خواهد خود مختاری بیشتر است، نه استقلال. چین دالایی لاما را یک جدایی خواه تلقی می کند.

XS
SM
MD
LG