لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۰

عملیات ویژه آمریکا برای بازداشت یک عضو ارشد داعش؛ قرار نیست به گوانتانامو اعزام شود


مقام‌های وزارت دفاع آمریکا می گویند واحد نیروی عملیات ویژه، یک عضو مهم گروه دولت اسلامی در عراق را دستگیر کرده و انتظار می رود در ماه های آینده تعداد بیشتری بازداشت شوند و تحت بازجوئی قرار گیرند.

نیویورک تایمز این رویداد را مرحله جدید و بالقوه پر مخاطره ای در نبرد علیه گروه داعش می داند و نوشته، مقامات وزارت دفاع دستگیری را تحولی مهم توصیف کردند. در عین حال، آنها گفتند چگونگی اداره بازداشتی های جدید، پرسش های جدیدی را مطرح می سازد.

کماندوهای آمریکایی در سال های اخیر شماری از پیکارجویان گروه دولت اسلامی را در عملیات در عراق و سوریه دستگیر کرده اند، اما پنتاگون همزمان با بازداشت گروه های بزرگتر تروریستها، نگران تکرار حوادث تلخ در زمان جنگ عراق است. در آن سالها گزارشهایی از بدرفتاری سربازان آمریکایی با زندانیان در ابو غریب منتشر شد.

ارتش آمریکا عموما از هوا با داعش جنگیده است و در جریان حملات هوایی در عراق و سوریه تعداد بزرگی از اعضای آن کشته شده اند.

تیم ۲۰۰ نفری عملیات ویژه در هفته های اخیر وارد عراق شد ، و نخستین نیروی رزمی عمده آمریکا است که از زمان خروج ایالات متحده از کشور در پایان ۲۰۱۱ در آنجا مستقر می شود.

مقامات وزارت دفاع گفتند این تیم ابتدا خانه های امن ایجاد کرد و برای بوجود آوردن شبکه های اطلاعات و حمله به رهبران داعش و دیگر پیکار جویان مهم، با نیروهای عراقی و کرد کار کرده است.

بگفته مقام ها، ابن عضو ارشد داعش، در یک بازداشتگاه موقت در شهر اربیل در شمال عراق تحت بازجوئی قرار دارد و برنامه این است که در نهایت او و بازداشتی های دیگر به مقامات عراقی یا کرد تحویل داده شوند.

مقامات وزارت خارجه آمریکا حاضر نشدند بگویند چه اطلاعاتی از فرد بازداشت شده گرفته اند و او چه اندازه همکاری کرده است. آنها تنها گفتند تمام شدن بازجوئی ها ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد.

آنها همچنین گفتند قرار نیست مرکزی برای بازداشت دراز مدت پیکارجویان دولت اسلامی ایجاد شود، و دولت اوباما فرستادن آنها به زندان نظامی در خلیج گوانتانامو را رد کرده است.

XS
SM
MD
LG