لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۶

قاطعیت در برابر داعش


حملات دهشتناک داعش در پاریس، جدیدترین نمونه های بی رحمی آن گروه است که در دو سال گذشته در عراق و سوریه نمودار بوده است.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمربکا در یک نشست خبری در ترکیه، پس از اجلاس رهبران کشورهای عضو گروه ۲۰، رهبران جهان را ترغیب کرد منابعی را که برای تضعیف و شکست دادن این سازمان تروریستی لازم است فراهم آورند.

به تلافی حملات در پاریس، هواپیماهای جنگی فرانسه، با کمک ارتش آمریکا، محل هایی را در سوریه هدف می گیرند، و سلسله حملات و بمباران هایی بر تاسیسات داعش در داخل و پیرامون قرارگاه گروه در رقه انجام می دهند.

آقای اوباما یادآور شد حوادث اخیر در منطقه نشان داده است داعش با تمام جنایتکار بودنش غیرقابل شکست نیست، و افزود «ما به سراع رهبران، فرماندهان و آدمکش های داعش می رویم. دیده ایم وقتی شریک کارآمدی در محل داریم، داعش می تواند عقب رانده شود، بنابراین اخیرا نیروهای محلی در عراق با پشتیبانی قدرت هوایی آمریکا، سنجار را آزاد کردند. نیروهای عراقی برای پس گرفتن رمادی می جنگند. در سوریه، داعش از بیشتر منطقه مرزی با ترکیه عقب زده شده است. هم در عراق و هم در سوریه، نواحی کمتری را در کنترل دارد.»

پرزیدنت اوباما گفت اما آنگونه که حملات در پاریس نشان داد، کافی نخواهد بود داعش فقط در عراق و سوریه شکست داده شود. بنابراین، کشورهای عضو گروه ۲۰ متعهد شدند کنترل های مرزی را تقویت کنند، به تقسیم اطلاعات بپردازند، و بر تلاش ها برای جلوگیری از ورود و خروج پیکارجویان خارجی به عراق و سوریه بیافزایند.

افزون بر این، آنها موافقت کردند که لازم است برای پرداختن به وضعیت دشوار مردم سوریه، کارهای بیشتری در سطح انسانی، انفرادی یا جمعی، صورت گیرد. در حالی که آمریکا با ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار کمک تاکنون بزرگترین اعانه دهنده بوده است، هنوز نیمی از پول درخواستی سازمان ملل متحد برای سوریه پرداخت نشده است.

پرزیدنت اوباما یادآور شد اخیرا در وین پیشرفت اندکی در جبهه دیپلماتیک در حرکت به سوی یک راه حل سیاسی برای پایان دادن به جنگ در سوریه حاصل شد، و امید می رود مردم سوریه و جهان بتوانند علیه داعش متحد شوند.

آقای اوباما گفت راه پیش رو «بسیار دشوار» است، اما «ایالات متحده آمریکا، در مشارکت با ائتلاف در تمام جبهه ها، نظامی، انسانی و دیپلماتیک، پیش خواهد رفت. ما استراتژی درست داریم و موفق خواهیم شد.»

XS
SM
MD
LG