لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۱

مالیات برمردم، منبع اصلی درآمد داعش


گروه های تروریستی برای پیشبرد برنامه های مرگبار خود به پول نیاز دارند. دولت اسلامی یا داعش از این قاعده مستثنی نیست. واقعیت این است که یکی از شیوه های کسب درآمد برای داعش، وضع مالیات های سنگین بر جوامعی است که بر آنها مسلط شده است.

داعش بر کالاها و محموله های تجارتی عبوری که وارد مناطق زیر کنترلش می شود مالیات وضع می کند. به گزارش یک نهاد که کارش دنبال کردن موارد پولشویی و مقابله با آن است هر کامیونی در شمال عراق باید معادل ۲۰۰ دلار بپردازد و کامیون هایی که در امتداد مرزهای سوریه و اردن وارد عراق می شوند ناچار هستند ۸۰۰ دلار عوارض گمرکی پرداخت کنند.

افزون بر این، دولت آمریکا تخمین می زند داعش با اخاذی از جمعیت محلی وتمام فعالیت های بازرگانی در سرزمین زیر کنترل خود، هر سال صدها میلیون دلار جمع می کند.

این مالیات های اجباری غیرقانونی است. درآمدهای مالیاتی سرویس های اولیه و مراقبت های پزشکی برای مردم زیر کنترل داعش فراهم نمی آورد، برعکس از دسترسی آنها به پزشک، دارو و درمان جلوگیری می کند.

کمیته ای که پارلمان عراق مامور کرد تا درباره سیستم مالیاتی داعش تحقیق کند دریافت که این گروه از محل وضع مالیات بر ساکنان استان نینوا، ماهانه حدود ۱۱ میلیون دلار درآمد داشته است.

ساکنان موصل که از ژنراتورهای برق استفاده می کنند هرماه ۲۰۰ دلار پرداخت کرده اند و داعش ماهانه حدود ۲۰۰ هزار دلار بابت حمل محموله های میوه و سبزی مالیات می گیرد.

داعش همچنین بر عبور کامیون های حامل بنزین، سیمان و کالاهای مصرفی مالیات بسته است. گفته می شود نفت به مشتریان محلی، قاچاقچیان و رژیم اسد فروخته می شود و هر سال صدها میلیون دلار درآمد برای داعش فراهم می آورد.

داعش بر کشاورزان در تل حمیص و حسکه در سوریه مالیات بسته است و به آنها می گوید مالیات هایی که جمع می کند زکات است. همچنین کشاورزان را به بهانه همدستی با دشمنان داعش جریمه کرده است.

افرادی که از داعش فرار کرده اند فساد موجود در سازمان تروریستی را تایید می کنند. یکی از آنها گفت محرکهای داعش عشق به پول و حفظ قدرت است، نه مذهب.

کاهش توانایی مالی داعش همچنان عمده ای در استراتژی آمریکا برای تضعیف و شکست داعش است و به همین دلیل است که با ائتلاف ۶۵ کشوری در کوششی چند جانبه برای مقابله با آن کار می کند.

XS
SM
MD
LG