لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۴

آمریکا می گوید نگران ورود نیروهای داعش با گذرنامه های سوری صادرشده توسط داعش است


دولت آمریکا درباره توان گروه دولت اسلامی -داعش- در صدور گذرنامه‌های سوری که شباهت زیادی به اصل دارد هشداری جدید صادر کرد و گفت این امر بر هراس از رخنه تندروها به غرب می افزاید.

بنا به گزارش اداره مهاجرت و گمرکات آمریکا، داعش به ماشین های چاپ گذرنامه های سوری، جزوه های سفید پاسپورت و اطلاعات مربوط به وضعیت و هویت شهروندان سوری دسترسی دارد.

این گزارش که بخش هایی از آن روز جمعه در شبکه خبری سی ان ان منتشر شد حاکی است هشدار برای نهادهای امنیتی و پلیس صادر شد که نگرانی آنها از امنیت مرزی، در پی چندین حمله تروریستی مرتبط با داعش افزایش یافته است.

شبکه خبری ای بی سی نیز می گوید گزارش فوق هشدار می دهد این احتمال وجود دارد که "افرادی از سوریه با پاسپورت هایی که در شهرهای زیر کنترل داعش صادر شده یا کسانی که پاسپورت های سفید داشته اند، به آمریکا سفر کرده باشند."

جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز جمعه گفت از گزارش ها آگاه است و افزود مقامات تهدید را جدی می گیرند و ماموران کنسولی برای یافتن اسناد تقلبی آموزش می بینند.

بسیاری از تصمیم گیران سیاسی در آمریکا نگرانند که نیروهای افراطی ممکن است به عنوان بخشی از گروه آوارگانی فراری از خشونت وارد آمریکا شوند. آنها به برنامه کاخ سفید که اجازه خواهد داد ۱۰ هزار آواره سوری وارد آمریکا شوند ، معترض هستند.

XS
SM
MD
LG