لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۹

استقبال آمریکاییان از "سایبر ماندی" یا دوشنبه بازار اینترنتی


اولین دوشنبه بعد از "روز شکرگزاری" در آمریکا "سایبر ماندی" یا "دوشنبه بازار اینترنتی" خوانده می شود. این روز بزرگترین روز خرید از طریق اینترنت است. آمارها نیز نشان می دهد که آمریکایی ها به صورت فراینده ای به خرید اینترنتی روی آورده اند.

اولین مشخصه خرید از طریق اینترنت این است که صف کشیدن لازم ندارد. فروش از طریق اینترنت آنچنان جایگاه مهمی در معاملات کالای مصرفی در آمریکا پیدا کرده که برای نمونه فروشگاه های زنجیره ای وال مارت "دوشنبه بازار اینترنتی" خود را از روز شنبه شروع کرده اند.

تعطیلات روز شکرگزاری در آمریکا پنجشبنه هفته پیش بود و روز پس از آن را "جمعه سیاه" می خوانند، که بزرگترین روز خرید در این کشور است. اما گفته می شود که امسال میزان فروش در روز جمعه سیاه نزدیک به ۴ درصد نسبت به سال پیش کاهش یافته، و در عوض بر میزان خریدهای اینترنتی افزوده شده است.

"جمعه سیاه" سر آغاز فصل خریدهای آخر سال در آمریکا شمرده می شود و بنا به گزارش ها، ۳۰ درصد از خریدهای مردم در این فصل در روز جمعه سیاه انجام می شود. تا به حال تقریبا ۴۰ درصد از سود فروشندگان در این فصل نیز از روز جمعه سیاه بدست می آمد.

اما بنا به اعلام شرکت ارزیابی مالی کام اسکور، برخی به جای رفتن به فروشگاه ها و خرید های سنتی، آنچه را که می خواستند از طریق اینترنت سفارش داده اند و میزان خرید از این طریق در تعطیلات شکرگزاری و "جمعه سیاه" ۱۷ درصد نسبت به سال پیش افزایش نشان می دهد.

شرکت کام اسکور پیش بینی می کند که بیش از ۱۳۰ آمریکایی سفارش کالا از اینترنت را به ساعت ها سر پا ایستادن ترجیح می دهند.

آمازون که یکی از بزرگترین فروشنده های کالا از طریق اینترنت در آمریکا است، روز یکشنبه اعلام کرد که سال آینده برخی از کالاها را با پهپاد و تقریبا یک ساعت پس از سفارش تحویل خواهد داد.

خریدهای اینترنتی در آمریکا در سال های اخیر روندی افزایشی داشته است.

XS
SM
MD
LG