لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۲

سه ناراضی آزاد شده کوبایی وارد اسپانیا شدند


سه زندانی سیاسی آزاد شده دیگر کوبایی وارد اسپانیا شده اند. بعنوان بخشی از موافقت کوبا با اسپانیا و کلیسای کاتولیک برای آزاد ساختن ۵۲ ناراضی، سه نفر روز پنجشنبه وارد مادرید شدند، و شمار زندانیان سیاسی آزاد شده که در دو هفته گذشته به اسپانیا رفته اند به ۱۵ نفر افزایش یافت. انتظار می رود پنج ناراضی دیگر روز جمعه وارد شوند.

وزیر امور خارجه اسپانیا روز چهارشنبه پیش بینی کرد که اگر کوبا تمام زندانیان سیاسی را آزاد کند، مناسباتش با اتحادیه اروپا و آمریکا بهتر خواهد شد.

میگل آنگل موراتینوس در پارلمان اسپانیا گفت آزادی ناراضیان «پیامدهای سیاسی» خواهد داشت و ممکن است به لغو تحریم های دیرینه آمریکا علیه کوبا منجر شود.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا گفته است می خواهد مناسبات با کوبا بهبود پیدا کند، و دولت او محدودیت های مسافرتی و انتقال پول را برای امریکاییان کوبائی تبار که بستگانی در کوبا دارند، کاهش داده است. اما گفت تا زمانی که هاوانا گام هایی در جهت اصلاحات سیاسی برندارد، تحریم ها باقی خواهد ماند.

اگر تمام ۵۲ ناراضی آزاد شوند، بزرگترین آزادی جمعی زندانیان سیاسی در کوبا در سالهای اخیر خواهد بود.

آنها از جمله ۷۵ ناراضی هستند که در سال ۲۰۰۳ دستگیر و به زندان های طولانی محکوم شدند.

کوبا گفته است زندانی سیاسی ندارد، و زندانیان فقط «مزدورانی» هستند که هاوانا مدعی است برای تضیعف کمونیسم در کوبا با آمریکا کار می کنند.

XS
SM
MD
LG