لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۹

جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید: برای آزادی مردم کوبا همواره تلاش خواهیم کرد


ساعتی بعد از اعلام وزیر خارجه آمریکا مبنی بر مجوز صدور شکایت علیه دولت و شرکت‌های خارجی در کوبا، جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید ضمن هشدار به دولت کوبا، گفت ایالات متحده همواره برای آزادی مردم کوبا تلاش خواهد کرد.

جان بولتون چهارشنبه ۲۸ فروردین به وقت واشنگتن در توئیتر خود نوشت: این تصمیم به عنوان یک هشدار برای رژیم کوبا است و ما آماده هستیم که این رژیم را در قبال نقض حقوق بشر و ادامه سرکوب مردم کوبا پاسخگو نگه داریم.

توئیت آقای بولتون در ادامه فشار دولت ترامپ بر هاوانا برای تغییر رفتار است.

مایک پمپئو صبح چهارشنبه درباره تصمیم اجازه به شهروندان امریکایی برای شکایت از رژیم کوبا، گفت: همانطور که ما پایتخت مان را به اورشلیم انتقال دادیم یا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را گروه تروریستی نامیدیم، دولت ترامپ واقعیت ها را به رسمیت می شناسد و مقابل رژیمهای دیکتاتور سختگیرانه عمل می کند.

وزیر خارجه آمریکا گفت که فشار بر کوبا به خاطر حمایت های نظامی و امنیتی این رژیم از نیکلاس مادورو در ونزوئلا است.

از سه ماه پیش که خوان گوایدو خود را رئیس جمهوری موقت ونزوئلا نامید، آمریکا و بیش از پنجاه کشور از او حمایت کردند اما هنوز مادورو که از حمایت روسیه، چین و ایران برخوردار است، از قدرت کنار نرفته است.

یک ماه پیش پرزیدنت ترامپ در یک سخنرانی صراحتا گفت که مادورو با دادن نفت به کوبا، حمایت نظامی و مالی آنها را دارد.

از ۱۹۵۹ که در کوبا انقلاب شد، اموال آمریکایی ها مصادره شد. در قانون تحریم کوبا در سال ۱۹۹۶، اجازه شکایت شهروندان آمریکایی برای پس گرفتن اموال شان مطرح شد اما دولت های قبل برای کاهش تنش با کوبا، آن را اجرایی نکرده بودند.

در «قانون همبستگی با آزادی و دمکراسی در کوبا» که سال ۱۹۹۶ تصویب شد، به آمریکایی هایی که املاک شان بعد از انقلاب ۱۹۵۹ مصادره شد اجازه می دهد از دولت انقلابی و نهادهایی که از این املاک استفاده می کنند، شکایت کنند. بخشی از املاک مصادره شده، توسط دولت کوبا به شرکت های خارجی واگذار شده و اکنون برخی کشورهای اروپایی نگران هستند که اجرای قانون ۲۳ سال پیش، آنها را نیز درگیر این شکایت ها کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG