لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۸

آمریکا و کوبا از پیشرفت در گفتگوها برای عادی‌سازی روابط می‌گویند


آمریکا و کوبا از پیشرفت در گفتگوها برای عادی‌سازی روابط می‌گویند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:36 0:00

ایالات متحده و کوبا می‌گویند دومین دور گفتگوها با هدف عادی‌سازی روابط دیپلماتیک بین دو کشور پس از بیش از پنج دهه قطع روابط سیاسی، که روز جمعه در شهر واشنگتن صورت گرفت، همراه با پیشرفت بوده است.

مقامات نزدیک به این گفتگوها، آن را ثمربخش و مثبت توصیف کردند، به طوری که معاون وزارت خارجه ایالات متحده که ریاست هئیت مذاکره کننده آمریکایی با طرف کوبایی را بر عهده دارد، از احتمال بازگشایی سفارتخانه‌های دو طرف در پایتخت‌های دو کشور، تا ماه آوریل خبر داد.

به گفته روبرتا جیکوبسون معاون وزارت خارجه ایالات متحده در امور نیمکره غربی «در حالی که می‌دانم اختلاف نظر‌های جدی بین دو دولت باقی مانده است، خوشحالم که بگویم امروز مذاکرات سازنده‌ای داشتیم، که ما را به سوی روابط دیپلماتیک پرباری هدایت می‌کند.»

گفتگوهای جاری بین واشنگتن و هاوانا، بخشی از تلاش باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده به منظور برقراری روابط دیپلماتیک بین دو کشور و برداشتن تحریم‌های اقتصادی اعمال شده بر کوبا در طول پنج دهه اخیر است.

خانم جیکوبسون در همین زمینه افزود «دو گردهمایی اخیر بر اهمیت دیپلماسی رو در رو تاکید گذارد. و این باور ما را که روابط دیپلماتیک و داشتن سفارت در کشورهای یکدیگر اهمیت بسیار زیادی دارد. هنگامی که دو کشور باید بر مشکلات و اختلافات بسیاری غلبه کنند، امکان داشتن گفتگوهای صریح یک عامل کلیدی است.»

دولت باراک اوباما مایل است سفارت‌های دو کشور تا ماه آوریل که زمان نشست رهبران کشورهای آمریکای شمالی و جنوبی است باز شود. آقای اوباما و رائول کاسترو رئیس جمهوری کوبا هر دو قرار است در این نشست حضور یابند.

کوبا می‌خواهد نام آن کشور از فهرست کشورهای تروریستی وزارت خارجه ایالات متحده خارج شود. واشنگتن در حال بررسی این درخواست است، اما هنوز در این مورد تصمیمی نگرفته است.

جوزفین ویدال مدیر بخش آمریکا در وزارت خارجه کوبا می‌گوید «ما هنوز ارتباطی بین بازکردن سفارتخانه‌ها و خارج کردن کوبا از لیست تروریستی برقرار نکرده‌ایم. ما گفته‌ایم که برای کوبا بسیار اهمیت دارد که این مساله در پروسه برقراری روابط دیپلماتیک حل شود.»

مذاکرات دو کشور به منظور برقراری روابط دیپلماتیک تجاری و اقتصادی ماه گذشته در هاوانا آغاز شد.

XS
SM
MD
LG