لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۹

وزارت خارجه آمریکا نیروی ضربتی سایبری کوبا را ایجاد می‌کند


به منظور پیشبرد جریان آزاد و مهندسی نشده اطلاعات برای مردم کوبا، وزارت خارجه آمریکا یک نیروی ضربتی سایبری ایجاد می کند تا با این اقدام با شیوه دولت کوبا در سرکوب رسانه ای مقابله کند.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، در بیانیه وزارت خارجه که روز سه شنبه منتشر شد، آمده است نیروی ضربتی سایبری بدین وسیله چالش های تکنولوژیک و فرصت ها در گسترش دسترسی مردم کوبا به اینترنت و ایجاد رسانه مستقل در این جزیره را مورد بررسی قرار می دهد. در راستای این هدف نخستین نشست نمایندگان سازمانهای دولتی و غیر دولتی درآمریکا روز ۷ فوریه برگزار خواهد شد.

گرانما، روزنامه دولتی ارگان حزب کمونیست حاکم بر کوبا این اقدام دولت آمریکا را «برهم زدن نظم داخلی در کوبا و با هدف براندازی» توصیف کرده است.

گرانما می نویسد در گذشته نیز واشنگتن مطالبی مثل «اقدام برای آزادی بیان» و «گسترش دسترسی به اینترنت در کوبا را» مطرح کرده اما هدفش برنامه های بی ثبات کننده کوبا بوده است. گرانما می افزاید هم اکنون ۴۰ درصد مردم کوبا به اینترنت متصل هستند.

در کوبا سیستم انیترنتی در محل کار وجود دارد اما شمار بسیار اندکی از مردم می توانند از تلفن های دستی برای اتصال به اینترنت استفاده کنند.

پهنای باند کامپیوترهای خانگی هم بسیار کم است.کسی که بخواهد ازکامپیوتر خانگی به اینترنت وصل شود باید ساعتی یک و نیم دلار بپردازد که ۵ در صد حقوق ماهانه یک کارمند ( ۳۰ دلار) است.

رژیم کوبا اعلام کرده است با در نظر گرفتن هزینه سنگین ایجاد شبکه زیربنائی اینترنت کار اتصال به این شبکه با کندی پیش می رود.

کوبا به خاطر نقض حقوق بشر در معرض تحریمهای گسترده تجاری آمریکا قرار دارد. اما منتقدان رژیم کاسترو می گویند دولت به خاطر ترس از دست دادن کنترل خود بر مردم استفاده از اینترنت را محدود کرده است.

پرزیدنت اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا در راه بهبود بخشیدن به مناسبات با کوبا بخشی از محدودیت های اینترنتی بر این جزیر ه را برداشت و دستگاهها و وسایل ارتباطاتی و مخابراتی از جمله اقلامی بودند که مشمول معافیت از تحریم ها شدند.

گوگل نیز در سال ۲۰۱۶ با کوبا قراردادی امضا کردکه به موجب آن مردم آن کشور بتوانند با روندی سریع تر به اینترنت دسترسی پیدا کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG